Trudności w oddychaniu przez nos i związane z tym zaburzenie węchu, przewlekłe stany zapalne gardła, krtani i oskrzeli, chrapanie oraz bóle głowy to typowe objawy, jakie mogą mieć związek z krzywą przegrodą. Rozpoznanie schorzenia stawiane jest podczas rynoskopii i jeśli dolegliwości są nie tylko uciążliwe, co nawrotowe, pacjent może zostać zakwalifikowany do operacji przegrody nosa. Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie u osób dorosłych, u których zakończył się rozwój struktur chrzęstno-kostnych, a przeprowadza go otorynolaryngolog lub chirurg plastyczny.
Nos po urazie – prostowanie przegrody nosowej w Warszawie
Skrzywienie przegrody nosa jest przez większość osób nieodczuwalne. Przy znacznym skrzywieniu, schorzenie może spowodować pogorszenie drożności jam nosa, zmuszając do oddychania przez otwarte usta. Całkowite przywrócenie prawidłowej funkcji oddychania zapewnia septoplastyka, polegająca na korekcji krzywej przegrody, którą oferuje Klinika Mille Medica. Zabieg przeprowadzany jest z niewielkiego nacięcia wewnątrz nosa, a po odchylaniu błony śluzowej, zdeformowane fragmenty przegrody są usuwane bądź prostowane. Przebieg pooperacyjny poprawia stabilizacja przegrody specjalnymi płytkami, umieszczonymi wewnątrz na kilka dni.
Operacja otwarta krzywej przegrody nosa to oferta, którą w ramach Laryngologii oraz Chirurgii Plastycznej i Estetycznej na Oddziale Diagnostyczno-Zabiegowym wykonują lekarze Centrum Medycznego Damiana. Wewnątrznosowe usunięcie nieprawidłowości kostnych czy chrzęstnych w obrębie przegrody nosa przeprowadzane jest u pacjentów, w następstwie urazów (plastyka otwarta i zamknięta nosa), bądź u których skrzywienie przegrody nosa zaburza jego funkcję tj. upośledza oddychanie i jest powodem chrapania oraz stanów zapalnych zatok. Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa od 40 minut do 1,5 godziny i wymaga dobowej hospitalizacji.
Zabiegi operacyjnego leczenia krzywej przegrody nosa metodą otwartą w Warszawie przeprowadza także lek. med. Rafał Chmielewski, specjalista otorynolaryngolog. Septoplastyka, którą wykonuje w ramach Prywatnej Praktyki Lekarskiej dr Rogiewicza w Komorowie, składa się z dwóch etapów i obejmuje resekcję skrzywienia oraz rekonstrukcję. Dopiero takie postępowanie, zdaniem specjalisty, pozwala na skuteczne wyleczenie schorzenia.