Uciśnięcie nerwu pośrodkowego (głównego nerwu ręki) w kanale nadgarstka wraz ze ścięgnami wywołuje szereg objawów, jakim towarzyszy mrowienie w nadgarstku i w palcach, a z czasem ból, który może budzić chorego w nocy. Ignorowanie tych objawów może doprowadzić do martwicy włókien nerwowych i zaniku nerwu, osłabiając chwyt i zdolność zaciśnięcia ręki w pięść. W początkowej fazie można podjąć leczenie zachowawcze z zastosowaniem ortez lub blokad z podaniem leków przeciwzapalnych, co jednak nie eliminuje przyczyny bólu, stąd im szybciej pacjent podda się operacji, tym lepsze są rokowania i większa możliwość ustąpienia dolegliwości. Operacja otwarta polega na uwolnieniu nerwu z ucisku poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia na dłoniowej powierzchni nadgarstka.
Leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka w Katowicach – operacja otwarta
Uwolnienie nerwów obwodowych w chirurgicznym leczeniu zespołu rowka nerwu łokciowego i zespołu cieśni nadgarstka, leczenie operacyjne choroby Dupuytrena oraz rekonstrukcja wtórna ścięgien to tylko niektóre procedury, jakie w ramach chirurgii ręki realizuje zespół Oddziału Urazowo-Ortopedycznego z Pododdziałem Ortopedii Dziecięcej Gliwickiego Centrum Medycznego (GCM). Placówka zajmuje się traumatologią i leczeniem schorzeń układu ruchu, a zakres działalności medycznej obejmuje diagnostykę obrazową (RTG, TK i USG). Rocznie jednostka hospitalizuje około 1800 pacjentów i przeprowadza około 1200 zabiegów.
Operacja otwarta zespołu cieśni kanału nadgarstka to tylko jedna z opcji leczenia ucisku nerwu pośrodkowego, wykonywana w przypadkach bardziej skomplikowanych w Szpitalu Avimed w ramach Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, kiedy konieczne jest poszerzenie cięcia. W pozostałych sytuacjach zabieg jest realizowany małoinwazyjną metodą z użyciem endoskopu, z niewielkiego nacięcia (około 1 cm) i pod kontrolą kamery, z przecięciem więzadła poprzecznego nadgarstka. Do czasu usunięcia szwów stosuje się ortezę.
Konsultacje schorzeń i urazów narządu ruchu w zakresie ręki oraz nadgarstka z planowaniem diagnostyki (USG, RTG, TK) i leczenia świadczy lek. med. Igor Karczewski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, dyplomowany terapeuta manualny / chiropraktyk. Absolwent Zabrzańskiej Śląskiej Akademii Medycznej, w ramach Specjalistycznej Prywatnej Praktyki Lekarskiej przeprowadza operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka, usztywnienie nadgarstka oraz jego artroskopię wraz ze stawem śródręczno-nadgarstkowym kciuka.