Zespół cieśni kanału nadgarstka (ZCN) to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego powstałe w wyniku przewlekłego nacisku. Najczęstszymi objawami choroby jest ból i drętwienie palców (kciuka, palca wskazującego, środkowego i część serdecznego), które pojawiają się w nocy. Dolegliwość tę można leczyć w sposób farmakologiczny, jednak gdy nie przyniesie on rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Może być on przeprowadzany metodą otwartą lub endoskopową. Metoda otwarta to leczenie operacyjne, polegająca na przecięciu struktur uciskających nerw. Możne być wykonywana sposobem klasycznym lub pośrednim. Operacja najczęściej wykonywana jest w całości w znieczuleniu miejscowym. Rana pooperacyjna jest niewielka, po zabiegu nie stosuje się żadnego rodzaju unieruchomienia, a powrót do całkowitej sprawności jest szybki - zwykle 2 do 4 tyg.
Gdzie w Krakowie można wykonać operację cieśni kanału nadgarstka?
Krakowska przychodnia POLIMED specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oraz urazów narządów ruchu. W placówce przeprowadzić można operację zespołu cieśni nadgarstka zarówno metodą endoskopową jak i otwartą. Operacja ZCN metodą otwartą przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym. W trakcie wizyty lekarskiej istnieje możliwość zrobienia zdjęć USG oraz RTG.
Dr n. med. Maciej Kasparek jest chirurgiem ortopedą i traumatologiem, który przeprowadza zabiegi usunięcia zespołu cieśni nadgarstka metodą otwartą. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Krakowie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka stopień zaawansowania choroby bada za pomocą elektromiografii (EMG), która obrazuje czynność mięśni oraz przewodnictwo w nerwach obwodowych. Uszkodzenie mierzone jest w sześciostopniowej skali - przy mniejszym uszkodzeniu doktor zaleca terapię manualną, natomiast w przypadku ciężkiego uszkodzenia przeprowadza zabieg operacyjnego leczenia.
Kolejnym krakowskim specjalistą, przeprowadzającym operacje usunięcia zespołu cieśni nadgarstka jest lek. med. Piotr Morawiecki, specjalista chirurg ortopeda i traumatolog. Specjalizuje się przede wszystkim w zabiegach związanych z chirurgią ręki (m.in.: zespoły uciskowe nerwów obwodowych, leczenie urazów ręki oraz deformacji pourazowych). Operację usunięcia ZCN przeprowadza zarówno metodą otwartą jak i endoskopową. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki.