Ponieważ początkowe zaburzenia funkcjonowania nerwu są odwracalne, istotne dla całej terapii zespołu cieśni nadgarstka (ZCN) jest to, by ją rozpocząć jak najszybciej. Dłuższy okres neuropatii może doprowadzić do postępującego niszczenia, martwicy włókien nerwu i jego zaniku. Najczęściej stosowaną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny a, o ile nie doszło do zmian, jego procedura jest nieskomplikowana i możne być wykonana metodą endoskopową lub małoinwazyjną otwartą. Większość dolegliwości po zabiegu całkowicie ustępuje.
Mononeuropatia uciskowa – zespół kanału nadgarstka
Nieleczony ZCN, jak wyjaśniają ortopedzi z Kliniki Nadgarstka Poznań, w późniejszym stadium prowadzi do porażenia nerwu i trwałego niedowładu palców, a wtedy operacja nie przywraca już pełnej sprawności ręki. Zespołem cieśni kanału nadgarstka zajmują się od 2007 r. w ramach Przychodni Eumedica, w Suchym Lesie k. Poznania. Tam diagnozują chorobę i leczą operacyjnie, uwalniając nerw pośrodkowy z ucisku, poprzez przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka. Kierownikiem zespołu jest specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, dr n. med. Marcin Popow.
Operacje zespołu cieśni nadgarstka w zakresie własnej praktyki, wykonuje także specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej, dr n. med. Małgorzata Kuźlan, która od 1997 r. jest związana z chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną w Klinice Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Poznaniu gdzie uzyskała specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Oprócz leczenia urazów, zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną, chirurgią twarzowo-czaszkową oraz mikrochirurgią. Operacyjnie leczy również przykurcz Dupuytrena.
Neuropatię nerwu pośrodkowego leczy również zespół Kliniki Kolasiński wykonując operację techniką otwartą w znieczuleniu miejscowym, która polega na przecięciu troczka i odbarczeniu nerwu pośrodkowego. Operacja wykonywana jest także techniką endoskopową, zapewnia mniejszą bliznę, jednak nie jest już tak dokładna. Zabiegi konsultuje i przeprowadza specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu prof. hab. med. Marek Napiontek, Adiunkt w katedrze Ortopedii Dziecięcej Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji Akademii Medycznej w Poznaniu.
Usługi medyczne w zakresie ortopedii i chirurgii urazowej, chirurgii ręki, chirurgii plastycznej oraz neurologii, świadczy Klinika Chirurgii Endoskopowej Endomedical NZOZ. Placówka z nowoczesnym zapleczem operacyjnym, większość zabiegów realizuje w trybie jednodniowym. Ortopedia kończyny górnej obejmuje zabiegi ręki i nadgarstka, w tym operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka metodą minimalnego dostępu lub metodą endoskopową. Klinika świadczy również usługi w zakresie nowoczesnej rehabilitacji zachowawczej, przed – i pozabiegowej.
Współpracownikiem m.in. Lux Med „Stary Browar” oraz w ramach prywatnej praktyki – Centrum Medycznego neoMedica, jest chirurg, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lek. med. Adrian Stępiński, który zajmuje się chirurgią ortopedyczną oraz urazową, konsultuje, kwalifikuje oraz przeprowadza operacje, w tym także zespołu cieśni. Posiada certyfikaty organizacji AO-Trauma z Davos ukończenia kursu podstawowego i zaawansowanego oraz certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego do wykonywania Diagnostyki USG narządu ruchu.
O sprawność nadgarstka oraz bezpieczny powrót do aktywności ruchowej zadbamy u lek. med. Grzegorza Szperzyńskiego – specjalisty ortopedy i traumatologa, członka Esska - European Society of Sports Traumatology Knee Surgery and Arthroscopy. W zakresie operacji zespołów uciskowych nerwów obwodowych, oprócz operacji łokcia tenisisty, wykonuje także operacje zespołu cieśni nadgarstka metodą półotwartą lub klasyczną. Swoje usługi świadczy w Klinice Chirurgii Kolana, Artroskopii i Urazów Sportowych oraz w Poradni Lekarzy Specjalistów „Jantar” w Ostrowie Wlkp.