Paluch koślawy (halluks) jest jednym z najczęściej występujących deformacji w obrębie narządu ruchu. W schorzeniu dochodzi do nieprawidłowego ustawienia I palca stopy (wykoślawienia). Najczęściej problem dotyka kobiet (jedną z przyczyn powstawania palucha koślawego jest noszenie obuwia na wysokim obcasie). Leczenie operacyjne stosuje się w momencie, gdy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, a efekty operacji są stałe.
Operacja palucha koślawego w Toruniu – gdzie można się na nią udać
W Bydgoszczy, która znajduje się około 40 kilometrów od Torunia, na leczenie operacyjne halluksa udać się można do Centrum Medycznego Bieńkowski, w której, oprócz paluchów koślawych, operuje się także palce sztywniejące oraz młoteczkowate. W ośrodku wykonuje się również artroskopie stawu kolanowego, leczenie operacyjne zespołu cieśni kanału nadgarstka oraz choroby Dupuytrena.
Osoby, zmagające się z paluchem koślawym, w Bydgoszczy szukać pomocy mogą także w Centrum Medycznym Gizińscy, w którym przeprowadzana jest cała gama procedur z zakresu ortopedii zarówno dorosłych, jak i dzieci. W placówce w leczeniu halluksów stosuje się osteotomie geometryczne, polegające na przecięciu w odpowiedni sposób kości śródstopia i zmianie ich ustawienia (np. metoda Scarf, Chevron, osteotomia przypodstawna I kości śródstopia). W ośrodku operuje się również paluchy sztywne oraz młoteczkowate, oferta Centrum obejmuje też protezoplastykę MTP I (artroplastyka stawu I śródstopno-palcowego) oraz protezoplastykę LMP (artroplastyka stawów śródstopno-paliczkowych II-IV).
W Bydgoszczy operacja palucha koślawego / halluksa jest możliwa do przeprowadzenia również w Szpitalu Świętego Łukasza, gdzie w leczeniu palucha koślawego stosowana jest osteotomia Scarf (w chwili obecnej jest to jedna z najpopularniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w przypadku palucha koślawego). W placówce pomocy szukać mogą także osoby, zmagające się z palcem młoteczkowatym oraz piętą Haglunda (leczenie operacyjne z reinsercją Achillesa). Oferta Szpitala obejmuje ponadto leczenie operacyjne złamań kości kończyny górnej i dolnej (np. korekcja deformacji po złamaniu kończyny dolnej), zabiegi artroskopowe (np. artroskopowe usunięcie uszkodzonych fragmentów struktur wewnątrzstawowych, artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego) oraz zabiegi z obszaru chirurgii ręki (np. rekonstrukcja pierwotna lub wtórna uszkodzenia ścięgna zginacza).