Wąskie i ciasne obuwie, zwykle na wysokim obcasie, stojący tryb życia oraz choroby reumatyczne i urazy to najczęstsze przyczyny pojawienia się halluksa, znanego także jako paluch koślawy. Z powyższych względów schorzenie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a wśród przyczyn zaobserwowano również czynniki genetyczne. Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze w postaci ortez lub specjalnych wkładek ortopedycznych. Nasilający się ból jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego, którego metoda uzależniona jest od stopnia deformacji. Procedura zwykle polega na osteotomii I kości śródstopia z przemieszczeniem jej głowy w bocznym kierunku oraz zastosowaniu implantów biowchłanialnych bez konieczności stosowania gipsu.
Paluch koślawy – zabiegi lecznicze w Warszawie
Leczenie stóp jest częścią oferty Szpitala Lux Med, a zakres świadczeń w tym obszarze specjalizacji obejmuje m.in. operacje palucha koślawego, palucha sztywnego oraz często współistniejącej z halluksami młotkowatej deformacji palców II-V (tzw. palec młotkowaty). Chirurgiczne leczenie halluksów w Szpitalu obejmuje dwa rodzaje przykurczów: korektywny – z możliwością biernej korekcji deformacji oraz utrwalony – gdy palec jest trwale zagięty i nie daje się wyprostować. Zakres wykonywanych usług w obrębie stopy uwzględnia także leczenie wyrośli chrzęstno-kostnych.
Przywrócenie prawidłowej biomechaniki stopy poprzez leczenie deformacji palucha koślawego to również cel zabiegów, jakie wykonują specjaliści Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika. W tym celu stosowana jest metoda miniinwazyjna (mini-open retrocapital osteotomy MORO), która polega na przezskórnej osteotomii I kości śródstopia z czasową stabilizacją drutami Kirschnera. Technika eliminuje konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia zespolenia, zapewniając bardzo dobry efekt kosmetyczny.
Operacja palucha koślawego należy do świadczeń, jakie w swojej praktyce realizuje lek. med. Krzysztof Bryłka, chirurg stopy, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który wyspecjalizował się w leczeniu chorób oraz urazów stawu skokowego i stopy. Członek Europejskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego oraz Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowego, jest również instruktorem i współtwórcą Centrum Szkoleniowego z chirurgii stopy, które prowadzi działalność na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.