Przepuklina pępkowa, która zwykle zdarza się u niemowląt i samoistnie się cofa w ciągu roku do trzech lat, na ogół nie wymaga leczenia operacyjnego. Operacja jest natomiast konieczna w przypadku osób dorosłych i wiąże się z koniecznością otwarcia i wypreparowania worka przepuklinowego oraz odprowadzenia zawartości z powrotem do jamy brzusznej. Po zszyciu otrzewnej, wrota przepukliny są zamykane przez zdwojenie powięzi i dodatkowe wzmocnienie szwami.
Plastyka przepukliny pępkowej
Pełen zakres przepuklin przedniej ściany brzucha (pachwinowa, brzuszna, udowa, pępkowa) oferuje dr n. med. Maciej Garbień, specjalista chirurg, związany m. in. z Centrum Medycznym Artemed. Współpracując z placówką od 2010 r., przeprowadza m. in. zabiegi operacyjne przepuklin pachwinowych, brzusznych i pępkowych metodami laparoskopowymi (IPOM) oraz klasycznymi, a procedury wykonywane są zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Leczenia Przepuklin (EHS) w trybie jednego dnia. Z uwagi na obowiązujące standardy leczenia przepuklin, wszystkie zabiegi poprzedza specjalistyczna konsultacja.
Plastyka przepukliny pępkowej metodą klasyczną to także oferta Kliniki Coramed, gdzie ponadto ofertę stanowi technika laparoskopowa stosowana w pozostałych przypadkach – przepuklin brzusznych oraz pachwinowych. Osłabienie mięśni oraz tkanki łącznej w okolicach pępka, co jest przyczyną przepukliny pępkowej eliminują w trakcie zabiegu chirurgicznego specjaliści Chirurgii ogólnej i naczyniowej, a zabieg polega na usunięciu worka przepuklinowego i odtwarzaniu ciągłości powłok brzusznych. Operacje w obrębie jamy brzusznej przeprowadza m. in. lek. med. Jerzy Śliski, specjalista chirurg, który świadczy ponadto pełną w tym zakresie diagnostykę.
Niespełna 90 km od Wrocławia, chirurgia przepuklin należy do oferty Oddziału Chirurgicznego Ogólnego SP ZOZ MSW w Opolu, gdzie w zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej są realizowane przy użyciu nowoczesnych oraz klasycznych technik operacyjnych, co dotyczy także przepuklin pachwinowych, udowych, pępkowych oraz pooperacyjnych operowanych napięciowo lub beznapięciowo z wszczepem siatki. Do dyspozycji jednostki jest nowoczesna baza diagnostyczna (endoskopia, USG, radiologia). Ordynatorem Oddziału jest dr n. med. Edward Chorążka, specjalista chirurgii ogólnej.