Operacja przepukliny pępkowej może zostać wykonana metodą klasyczną (poprzez chirurgiczne cięcie) bądź laparoskopowo. Zabieg polega na przeniesieniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej, czyli miejsca z którego niepożądanie się przemieścił. Następnie ubytek, przez który narządy opuściły jamę brzuszną, należy zszyć. Nierzadko przy tego typu zabiegach stosuje się specjalne syntetyczne siatki - w ten sposób powłoka brzuszna zostaje wzmocniona i unika się nadmiernego jej naciągania w celu zbliżenia tkanek. W związku z tym metoda ta nazywana jest operacją beznapięciową przepukliny. Dodatkowo zastosowanie siatki zmniejsza ryzyko nawrotu dolegliwości. Operacja przepukliny pępkowej z użyciem siatki przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Gdzie w Bydgoszczy przeprowadzana jest operacja przepukliny pępkowej z użyciem siatki?
Na zabieg usunięcia przepukliny pępkowej z wykorzystaniem syntetycznej siatki można zgłosić się w Bydgoszczy do Centrum Medycznego Stadmedica. W swojej ofercie placówka posiada także operacje przepukliny pachwinowej jednostronnej z siatką (metodą Lichtensteina) lub bez siatki (metodą Desardy). Z kolei z zastosowaniem techniki laparoskopowej wykonywane są tu zabiegi lecznicze przepukliny pachwinowej i brzusznej. Metoda ta praktykowana jest w Centrum również podczas usuwania pęcherzyka żółciowego.
Hernioplastyka przepukliny pępkowej z użyciem siatki syntetycznej przeprowadzana jest także w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr Emila Warmińskiego SPZOZ. Świadczone są tu również zabiegi plastyczne przepuklin brzusznych, udowych oraz pachwinowych. Ponadto, na oddziale chirurgicznym operowane są tzw. przypadki ostre, jak np. uwięźnięcie przepukliny. Badania USG jamy brzusznej, kwalifikujące do zabiegu operacyjnego w obrębie przepukliny pępkowej, wykonywane są z wykorzystaniem aparatu Alpha-7 firmy Aloka.
Chirurg ogólny dr hab. n. med. Stanisław Dąbrowiecki specjalizuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju przepuklin, w tym zmian tego typu w okolicy pępka. Zabiegi przeprowadza metodą klasyczną lub laparoskopową z wykorzystaniem siatki polipropylenowej. Jest autorem i współautorem wielu publikacji, dotyczących leczenia przepuklin, w tym Chirurgia przepuklin brzusznych oraz Współczesne poglądy na rolę tkanki łącznej i kolagenu w etiopatogenezie przepuklin brzusznych. Jest również współtwórcą rozprawy na temat Techniki operacji przepuklin brzusznych z jednoczasową plastyką powłok brzucha u chorych otyłych.