Zabieg chirurgiczny przepukliny pępkowej z użyciem siatki rozpoczyna się od otwarcia worka przepuklinowego i uwolnienia jego zawartości. Następnie chirurg odprowadza tę zawartość do wnętrza jamy brzusznej oraz zszywa wyściółkę, otaczającą jamę brzuszną. Kolejnym etapem jest umieszczenie siatki syntetycznej, która może być ułożona w różny sposób: na mięśniach, pomiędzy nimi, pod mięśniami oraz między pochewką mięśni a otrzewną ścienną, czy wreszcie wewnątrzbrzusznie (wewnątrzotrzewnowo). Głównym zadaniem takiej siatki jest wzmocnienie miejsca naprawy, aby przepuklina nie miała szans nawrotu.
Warszawscy chirurdzy, leczący operacyjnie przepuklinę pępkową
Lekarzem, przeprowadzającym na terenie Warszawy zabiegi chirurgiczne leczące przepuklinę pępkową z użyciem siatki, jest dr n. med. Jacek Waligóra, chirurg ogólny (specjalizacja w 2006 roku), który doświadczenie z przeprowadzania takich zabiegów zdobywał podczas pracy na Oddziale Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. W operacjach przepuklin nie tylko pępkowych, ale także innych (pachwinowych czy kresy białej), stosuje technikę zarówno laparoskopową, jak i klasyczną.
Kolejnym warszawskim specjalistą, zajmującym się chirurgią przepukliny pępkowej z wykorzystaniem siatki, jest lek. med. Mariusz Gregorczyk, chirurg ogólny (specjalizacja w 2011 roku), należący do Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego - The European Hernia Society (EHS). Doświadczenie z tej dziedziny medycyny zdobywał w Londynie i Monachium, przebywając tam na stażach i kursach, dotyczących laparoskopowych i wideoskopowych sposobów leczenia przepuklin. W swojej praktyce lekarskiej wykonuje zabiegi przepuklin pępkowych oraz przepuklin brzusznych i pachwinowych za pomocą technik małoinwazyjnych w wszczepem siatki, a także operacji klasycznych (otwartych).
Operacja przepukliny pępkowej z użyciem siatki znajduje się również w ofercie medycznej Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Bielańskiego im . ks. J. Popiełuszki. Oprócz zabiegu chirurgicznego z wszczepem lekarze mogą tutaj przeprowadzić także operację przepukliny pępkowej bez użycia siatki, a także operacje przepukliny pachwinowej (prostej, skośnej, udowej) oraz operacje przepukliny z otwarciem worka czy przepukliny ściany jamy brzusznej. Pacjent może poddać się także operacji przepukliny nadbrzusza i podbrzusza oraz przepukliny w bliźnie pooperacyjnej.