Celem operacji rekonstrukcyjnej ścięgna zginacza lub prostownika palców ręki jest przywrócenie jego prawidłowej funkcji. Procedura najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Po operacji ręka powinna być unieruchomiona. Standardowy czas powrotu do pełnej aktywności zawodowej wynosi około 3 miesięcy.
Operacje ścięgien prostowników i zginaczy ręki w Polsce – gdzie udać się na zabieg
W Bielsku-Białej operacja rekonstrukcyjna ścięgna zginacza lub prostownika palców ręki możliwa jest do przeprowadzenia w Szpitalu św. Łukasza, w którym świadczona jest pełna gama usług z zakresu ortopedii, w tym operacji ręki. Z obszaru operacji ścięgien prostowników i zginaczy w szpitalu wykonywane są operacje rekonstrukcyjne zastarzałych uszkodzeń ścięgien prostowników i zginaczy, operacje palca młotkowatego oraz operacje palca butonierkowatego. Udać się można do niego również na operacje zespołów uciskowych nerwów obwodowych (np. operacja zespołu cieśni nadgarstka), operacje zaciskającego zapalenia pochewek ścięgnistych (np. operacja palca zatrzaskującego) oraz mikrochirurgiczne operacje nerwów obwodowych (np. operacje rekonstrukcyjne zastarzałych uszkodzeń nerwów obwodowych z zastosowaniem wszczepów z nerwu łydkowego).
W Łodzi w swojej ofercie operacje ścięgien prostowników i zginaczy ręki ma dr n. med. Robert Rokicki, specjalista ortopeda i traumatolog narządu ruchu, który jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Jednym z jego głównych zainteresowań są dysfunkcje w obrębie ręki. Operuje zastarzałe uszkodzenia ścięgien prostowników palców, przeprowadza także dwuetapowe rekonstrukcje zastarzałych uszkodzeń zginaczy z implantem. Udać się można do niego również na pierwotne szycie ścięgien, amputacje palców, artroplastykę stawów ręki, plastykę płatową na rękę i przedramię, rekonstrukcje nerwów kończyny górnej (przeszczepy kablowe) oraz rekonstrukcje wielotkankowych uszkodzeń ręki.
W Szczecinie w przypadku uszkodzenia ścięgien zginaczy pomocy można szukać u dr n. med. Pawła Szlarba, specjalisty chirurgii ogólnej. W latach 2003-2007 był biegłym sądu Wojewódzkiego w Szczecinie z zakresu chirurgii ręki. Należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, a doświadczenie zdobywał w Klinice Chiururgii Urazowej Bergmannsheil w Bochum (w Niemczech). Uczestniczy na bieżąco w Kongresach Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Przeprowadza rekonstrukcje ścięgien zginaczy, jego oferta obejmuje również operacje zapaleń pochewek ścięgien, operację palca młoteczkowanego, operację przykurczu Dupuytrena oraz operację reumatoidalnego zapalenia stawów.