Stopa końsko-szpotawa (łac. talipes equinovarus) to deformacja stóp, która charakteryzuje się m.in. skierowaniem ich brzegów ku środkowi oraz sierpowatym kształtem. Nieleczona może uniemożliwiać chodzenie i doprowadzić do kalectwa. W większości przypadków schorzenie jest wrodzone, jednak bywa także nabyte, a przyczyną mogą być np. niedowłady, ciężkie stany zapalne, oparzenia lub inne urazy kończyn dolnych. Aby skutecznie leczyć stopę końsko-szpotawą potrzebna jest szybka i prawidłowa diagnostyka. Jeśli wada jest wrodzona, należy ją leczyć od razu po narodzinach dziecka. Można to robić za pomocą odpowiednich ćwiczeń, rehabilitacji, szyn ortopedycznych bądź chirurgicznie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie stopy-końsko szpotawej
Wadę stóp można zoperować w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej w Bielsku Białej. Klinika posiada certyfikat systemu zarządzania jakością ISO oraz certyfikat "Szpital bez bólu". Placówka dysponuje czterema salami operacyjnymi i zespołem sal zabiegowych, a specjaliści wykorzystują endoskopowe i laserowe techniki leczenia. Bielski szpital w swojej ofercie ma także korekcję zniekształcenia młotkowatego palca stopy i rekonstrukcję palucha koślawego.
Operacje stopy końsko-szpotawej wykonuje przyjmujący w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Marek Napiontek, specjalista ortopeda i traumatolog. Profesor odbył staże naukowe w Austrii, Holandii i USA, a doświadczenie zawodowe zdobywał pracując m.in. w w Klinice Ortopedii Dziecięcej Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji AM w Poznaniu oraz w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym nr 4 im. Degi w Poznaniu. Jest członkiem wielu towarzystw medycznych, w tym Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
W swoim prywatnym gabinecie w Warszawie przyjmuje dr med. Krzysztof Okłot chirurg dziecięcy, ortopeda i traumatolog. Specjalista poza stopą końsko szpotawą i zajmuje się leczeniem wszelkich wad stóp, a zwłaszcza płaskostopia i wielopalczastości. Swoje umiejętności szkolił m.in. w Alder Hey Children's Hospital w Anglii, Children's Hospital w USA bądź Roland Klinik w Niemczech. Doktor Okołot udziela się także społecznie, współpracując z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy p. J. Owsiaka.
W zakresie leczenia stopy końsko-szpotawej pomogą specjaliści pracujący w AGKlinik, znajdującej się na warszawskim Starym Mokotowie. W klinice można wykonać również rekonstrukcje wrodzonych deformacji stóp u dzieci, skrócenie za długiego palca stopy bądź leczenie koślawych stóp. Prócz tego, lekarze zajmą się paluchem koślawym i szpotawym oraz młotkowatym.
W Trójmieście pomocą w zakresie leczenia stopy końsko-szpotawej służy ortopeda, dr hab. med. Tomasz Mazurek, do którego zainteresowań należy głównie mikrochirurgia i ortopedia dziecięca. Doktor Mazurek stosuje innowacyjną metodę leczenia stopy końsko-szpotawej w postaci całkowitego uwolnienia podskokowego oraz metody Ponsetiego.
Specjalista ortopedii i traumatologii, lek. med. Jarosław Feluś doświadczenie zdobywał pracując m.in. na Oddziale Chirurgii z Pododdziałem Ortopedii Szpitala Powiatowego w Bochni oraz Oddziale Ortopedyczno Urazowym, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Pan doktor odbył staże zawodowe w Finlandii, Wielkiej Brytani, a także Szwajcarii i Niemczech. Obecnie przyjmuje swoich pacjentów w Krakowie, gdzie leczy m.in. stopę końsko-szpotawą.