Częstą deformacją stopy jest tzw. stopa płasko-koślawa. Schorzenie pojawia się najczęściej w dzieciństwie i wraz z wiekiem przybiera na sile. Objawia się ciężkim chodem i wykrzywianiem obuwia do wewnątrz. Powoduje m.in. bóle łydek i stóp. Początkową fazę choroby leczy się stosując rehabilitację i wkładki ortopedyczne. W późniejszych stadiach konieczna jest operacja polegająca na wstawieniu w stopę korygującego implantu bądź chirurgiczne skorygowanie i usztywnienie tyłostopia. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym.
Operacja stopy płasko-koślawej
W Krakowie przy ul. Zamoyskiego w swojej prywatnej praktyce przyjmuje lek. med. Piotr Chomicki-Bindas, specjalista ortopeda traumatolog, który poza deformacjami stopy leczy także skręcenie stawu skokowego bądź uszkodzenie łąkotki. Doświadczenie zawodowe zdobywał praktykując m.in. w Centrum Artroskopii i Chirurgii Kolana u Dzieci w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci, Szpitalu im. Św Jana Grandego o. Bonifratrów w Krakowie oraz podczas stypendium w Klinice Ortopedii Université Catholique de Louvain w Belgii. Specjalista posiada certyfikaty ukończenia m.in. kursu Foot & Ankle Course zorganizowanego przez Academisch Medisch Centrum, Universiteit van Amsterdam w Holandii.
Operację stopy płasko-koślawej może wykonać dr n. med. Andrzej Mioduszewski, chirurg traumatolog przyjmujący w Warszawie na terenie Fortu Piontek. Doktor Mioduszewski może pochwalić się certyfikatem z uczestnictwa w kursie AO ASIF Course on Principles of operative Fracture treatment, zorganizowanym w Pittsburghu. Specjalista w swoim gabinecie zajmie się także operacjami korekcyjnymi w nabytych i wrodzonych zaburzeniach kształtu i funkcji stóp.
W Bieruniu (woj. śląskie) znajduje się Ośrodek Ortopedii Galen, świadczący usługi z zakresu chirurgii ortopedycznej. Pracujący tu lekarze, poza stopą płasko-koślawą wyleczą także palce szponiaste (usztywniając stawy międzypaliczkowe) i młotkowate stopy oraz urazy w postaci m.in. złamań. Specjaliści dokonują korekcji kształtu stopy metodą Chevron (przecięcie kości w kształcie litery V i zespolenie śrubą). W celu diagnostyki schorzenia stosują precyzyjną radiografię cyfrową RTG,