Rak piersi (łac. carcinoma mammae) jako najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet, powstaje z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się lokalnie w piersi, dając przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów wewnętrznych, włącznie z mózgiem. Z reguły dąży się do leczenia oszczędzającego pierś, jednak w przypadku kilku ognisk nowotworowych w piersi czy obecności guzów powyżej 2-3 cm, szczególnie gdy jest /są umiejscowione za brodawką, wskazaniem staje się mastektomia – usunięcie piersi.
Operacyjne metody leczenia nowotworu piersi – amputacja
Zgrubienie bądź guzek, krwawe wydzieliny z brodawki czy wklęsła brodawka i jej złuszczanie się to typowe symptomy zmian piersi, na jakie zwracają uwagę specjaliści Integrative Medical Center we Wrocławiu. W zależności od wielkości i charakteru zmian, w zakresie oferty wykonują kilka procedur, m. in. wycięcia całego gruczołu sutkowego (mastektomia) lub dwóch (podwójna mastektomia) w przypadku, gdy istnieje wysokie ryzyko rozwoju guza drugiej piersi. Specjalistą z zakresu operacji onkologicznych piersi jest prof. Anil Kumar Agrawal, chirurg.
Choroby piersi, w tym zmiany łagodne oraz rak piersi leczą również specjaliści Szpitala św. Rafała w Krakowie, a oferta obejmuje diagnostykę oraz badania kliniczne, jak również kwalifikacje do leczenia zmian łagodnych i złośliwych. W tym drugim przypadku, zakres leczenia operacyjnego obejmuje zabiegi oszczędzające oraz radykalne usunięcie piersi, a także leczenie po chemioterapii indukcyjnej oraz opiekę pooperacyjną. Szpital ponadto świadczy kwalifikacje do zabiegów odtwórczych piersi, wykonywanych tu również w ramach oferty.
Coraz rzadszym, nie mniej najczęściej wykonywanym zabiegiem w leczeniu raka piersi jest całkowite odjęcie piersi (amputacja), które Szpital Skawina im. Stanley Dudricka przeprowadza wieloetapowo. Jak podkreślają specjaliści, operacja stanowi pierwszy etap leczenia, którego nieodłączną częścią są naświetlania oraz rehabilitacja pooperacyjna. Placówka świadczy ponadto zabiegi oszczędzające, niejednokrotnie włączenie z oszczędzeniem węzłów chłonnych pachy. Ordynatorem Szpitala jest dr med. Piotr Szybiński, specjalista chirurgii ogólnej oraz specjalista chirurgii onkologicznej.
Leczenie operacyjne raka piersi w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, we wczesnym stopniu zaawansowania najczęściej ogranicza się do wycięcia guza w piersi (leczenie oszczędzające). Indywidualne przypadki zmuszają do wycięcie całej piersi z usunięciem węzłów chłonnych w pasze. Chemioterapia jest tu stosowana jako leczenie wstępne lub uzupełniające zabieg operacyjny, natomiast w przypadku zapalnego raka piersi jest ona leczeniem wiodącym. Placówka, oprócz świadczeń leczniczych, prowadzi również badania naukowe nad nowotworami.
W należącym do Śląskiego Ośrodka Onkologii Sanivitas w Bytomiu, Ośrodek diagnostyki i leczenia chorób piersi, prowadzi nowoczesną diagnostykę i leczenie chorób piersi, w tym także pełny zakres onkologii zabiegowej raka piersi: leczenie oszczędzające oraz radykalne. W przypadku dużych rozmiarów guza lub jego dużej agresywności, zmodyfikowaną radykalną amputacją piersi sposobem Patey’a jest mastektomia – wycięcie gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi pachy, bez usuwania mięśnia piersiowego większego i mniejszego.
Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego, najczęściej w następstwie raka piersi, w Centrum Medycznym Nord Medica w Piasecznie odbywa się kilkoma sposobami, stosując mastektomię radykalną, prostą, profilaktyczną oraz toaletową. Mastektomię profilaktycznie przeprowadza się tu także u mężczyzn. Po amputacji, oferta przewiduje również zabieg rekonstrukcji piersi, stosując tkanki pacjentki lub tzw. ekspander tkankowy. Zabieg usunięcia piersi z powodu raka oraz operacje rekonstrukcyjne piersi po mastektomii wykonuje lek. med. Klaudiusz Czerniawski, chirurg ogólny, onkolog.