Nowotwór tarczycy to dość rzadkie schorzenie. Wyróżnia się cztery główne jego rodzaje: nowotwór brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty oraz anaplastyczny. Najczęstszymi symptomami raka tarczycy są guzki, występujące w jej okolicy (zwłaszcza powiększające się zgrubienia), powiększone węzły chłonne szyi oraz duszności. Czasem może występować podrażnienie strun głosowych, które objawia się chrypką, a także problemy z połykaniem. Leczenie raka tarczycy polega na jej operacyjnym usunięciu. W zależności od rodzaju nowotworu oraz wieku pacjenta, lekarz może zdecydować się na całkowite lub częściowe wycięcie gruczołu. Po przeprowadzonym zabiegu pacjent powinien przyjmować leki hormonalne, a ponadto wdrażane jest leczenie jodem promieniotwórczym (ewentualnie stosowana jest teleterapia).
Lekarze, którzy wykonują operacje usunięcia tarczycy z powodu nowotworu w Polsce
W Gdyni operacje usunięcia tarczycy z powodu nowotworu wykonuje chirurg onkolog lek. med. Paweł Pikiel, który posiada również specjalizację I i II stopnia w dziedzinie chirurgii ogólnej. W codziennej pracy z pacjentami przeprowadza konsultacje i kwalifikacje do zabiegów operacyjnych, w tym w zakresie nowotworów tarczycy. Oprócz operacji zmian nowotworowych wykonuje zabiegi chirurgiczne, mające na celu ich diagnostykę. Specjalizuje się także w leczeniu pooperacyjnym usunięcia zmian nowotworowych, m.in. tarczycy.
Chirurg onkolog dr n. med. Elżbieta Stachlewska-Nasfeter, która specjalizuje się także w dziedzinie endokrynologii, przeprowadza operacje usunięcia raka tarczycy w Warszawie. Do jej zainteresowań zawodowych należą m.in. nowotwory złośliwe tarczycy, łagodne guzy tarczycy oraz operacje gruczolaków przytarczyc. Jest autorką i współautorką wielu publikacji, dotyczących leczenia nowotworu tarczycy, w tym Elastografia - nowa technika ultrasonograficzna w diagnostyce guzów tarczycy czy Rak tarczycy rozpoznany i leczony operacyjnie w okresie ciąży - opis przypadku.
Operacja usunięcia tarczycy z powodu nowotworu w Krakowie przeprowadzana jest przez specjalistę chirurgii onkologicznej i ogólnej dr hab. n. med. Marcina Barczyńskiego, posiadającego Europejską podspecjalizację w zakresie chirurgii endokrynologicznej. Wykonuje m.in. wycięcie tarczycy dotkniętej nowotworem z limfadenektomią szyjną i usunięcie techniką otwartą lub wideoskopową gruczolaka przytarczycy. Jest współautorem książki Chirurgia endokrynologiczna oraz publikacji Diagnostyka i leczenie raka tarczycy - rekomendacje polskie.