Istnieją dwa typy wodniaków jąder: wrodzone, które rozpoznaje się w wieku noworodkowym i dziecięcym, oraz nabyte, jakie występują u osób dorosłych w następstwie m. in. urazu bądź ostrego, przewlekłego zapalenia jądra lub najądrza. W tej grupie, wodniaki często pojawiają się w przebiegu choroby nowotworowej jądra. Przyczyną schorzenia jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę pochwową jądra, co z kolei prowadzi do gromadzenia się płynu między błoną trzewną a ścienną jądra. Opróżnienie wodniaka i chirurgiczne wycięcie osłonek jest podstawową procedurą wykonywaną zwykle w trybie jednodniowym.
Hydrocelektomia w Poznaniu
Szeroki zakres badań i operacji urologicznych, w tym operacyjne leczenie guzów jądra (orchidektomia) oraz wodniaka jądra świadczy dr n. med. Agnieszka Ida, specjalista urolog FEBU. Chirurgiczne opróżnienie wodniaka i wycięcie osłonek wykonuje w trybie jednodniowym, w znieczuleniu miejscowym z dożylną sedacją. Konsultacje i kwalifikacje do zabiegu przeprowadza m. in. w ramach nowoczesnej, prywatnej kliniki, jaką jest Specjalistyczne Centrum Medyczne Lekarze, a także w Swarzędzu, w CM Diagnosis.
Nowoczesną diagnostykę i terapię schorzeń układu moczowego oraz kompleksową opieką podczas leczenia szpitalnego świadczy w ramach Indywidualnej Praktyki Lekarskiej specjalista urolog, chirurg, seksuolog i członek European Board of Urology, dr n. med. Roland Dadej. Leczenie operacyjne schorzeń układu moczowo-płciowego, w tym operacja wodniaka jądra lub torbieli nasiennej, obejmuje metody chirurgii klasycznej (np. prostatektomia radykalna, nefrektomia, cystektomia), metody endoskopowe, laparoskopowe, a także laserowe.
Kompleksowe leczenie prywatne oraz refundowane oferuje Szpital Medical Prestige, gdzie w ramach Urologii wykonywana jest szeroka diagnostyka i leczenie schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a większość zabiegów urologicznych realizowana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Wodniak jadra, stulejka czy żylaki powrózka nasiennego to tylko niektóre procedury operacyjne, które lekarze przeprowadzają w trybie ambulatoryjnym, a po operacji pacjent pozostaje w klinice pod indywidualną, kilkugodzinną opieką pielęgniarki.