Operacja wycięcia żołądka, czyli gastrektomia totalna jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w przypadku nowotworu złośliwego. W trakcie zabiegu usuwane są również regionalne węzły chłonne. Często konieczne staje się także usunięcie śledziony. Po zabiegu, w celu zachowania ciągłości przewodu pokarmowego najczęściej wykonuje się zespolenie przełyku z jelitem cienkim. O skuteczności operacji świadczy potwierdzenie w pooperacyjnym materiale histopatologicznym braku jakichkolwiek ognisk nowotworu, czyli wycięcia nowotworu w granicach zdrowych tkanek (resekcja R0). Pacjenci po operacji winni zgłaszać się przez pierwsze dwa lata co 3-6 miesięcy na badania kontrolne do chirurga lub onkologa.
Całkowita resekcja żołądka – gdzie można przeprowadzić zabieg
W Skawinie resekcję żołądka w leczeniu raka wykonuje dr n. med. Piotr Szybiński, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Praktykę zawodową zdobywał w I Katedrze Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej CM UJ w Krakowie, pod opieką prof. Tadeusza Popieli, a następnie prof. Jana Kuliga. Jest członkiem m. in. Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP). Jest on współtwórcą największej jednostki medycznej, specjalizującej się w domowym żywieniu poza - i dojelitowym, czyli Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Nutrimed.
W Gdańsku zabieg całkowitego wycięcia żołądka ma w swojej ofercie dr hab. n. med. Tomasz Jastrzębski, specjalista chirurgii ogólnej. Odbył m.in. staż chirurgiczny w Clinica Chirurgia Generale, Policlinica di Carregi we Florencji oraz staż z zakresu chirurgii onkologicznej w The Netherlands Cancer Institute Antoni van Leeuwenhoek Hospital w Amsterdamie. Jako pierwszy Polsce przeprowadził zabieg dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (DCPH) w przypadku przerzutów raka jelita grubego i żołądka do otrzewnej.
W Komorowicach operację całkowitej resekcji żołądka oferuje Szpital Wielospecjalistyczny Orthos. W szpitalu wykonać można również częściowe wycięcie żołądka oraz inne zabiegi chirurgii plastycznej, takie jak wycięcie częściowe i całkowite tarczycy oraz w przypadku raka odbytnicy przednią resekcję i resekcję brzuszno-krzyżową. Placówka posiada m.in. certyfikat „Szpital bez bólu”, który jest dla pacjenta gwarancją, profesjonalnej i troskliwej opieki pooperacyjnej na najwyższym poziomie.