Nierówna długość kończyn dolnych powstaje w wyniku nadmiernego wzrostu lub zahamowania wzrostu kości. Dzieje się tak zazwyczaj w wyniku wad wrodzonych lub rozwojowych, guzów albo urazów. Nieskorygowana różnica długości nóg prowadzi do nieprawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego układu ruchu. Metodę leczenia dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta: istnieją sposoby wydłużania, jak i skracania kości kończyn dolnych. W części przypadków lekarz może zdecydować o odstąpieniu od leczenia zabiegowego i zastosować specjalistyczne wkładki lub protezy.
Zabiegowe wydłużanie kości kończyn dolnych w Polsce
W Poznaniu zabiegi wydłużania kończyn dolnych wykonuje ortopeda dr n. med. Paweł Koczewski. Jest on autorem i współautorem licznych publikacji z zakresu ortopedii, w tym "Powikłania wydłużania uda za pomocą aparatu Ilizarowa w modyfikacji włoskiej" oraz " Leczenie niskiego wzrostu metodą Ilizarowa - Zbiorcza analiza z pięciu ośrodków w Polsce". Uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach ortopedycznych z zakresu wydłużania kości, m.in. w kursie "Zastosowanie metody Ilizarowa do wydłużeń kończyn" (1993r Kraków, Zakopane) czy kursie wydłużania i korekcji osi kończyn z zastosowaniem Ramy Przestrzennej Taylora (2013r Otwock). Jest członkiem Towarzystwa Badań i Stosowania Metody Ilizarowa.
Operacja wydłużenia kości kończyn dolnych znajduje się w ofercie dr n. med. Miruda Ibrahima Shadi, który również przyjmuje pacjentów w Poznaniu. Dr Shadi jest specjalistą ortopedii i traumatologii, który - oprócz wydłużania kości - zajmuje się także leczeniem wrodzonej stopy końsko-szpotawej metodą Ponsetiego oraz badaniem stawów biodrowych u dzieci i niemowląt. Jest autorem i współautorem licznych prac naukowych poświęconych wydłużaniu kości metodą Ilizarowa, m.in. "Psychologiczne aspekty leczenia metodą Ilizarowa" oraz "Chirurgiczne leczenie niedoboru wzrostu o różnej etiologii metodą Ilizarowa".
W Krakowie na zabieg operacyjnego wydłużania kości kończyn dolnych można udać się do specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr n. med. Bartłomieja Kowalczyka. Opublikował on wiele prac naukowych z zakresu ortopedii, w tym "Wyniki leczenia deformacji Madelunga u dzieci" oraz "Złuszczenia nasady dalszej piszczeli u dzieci i młodzieży". Odbył staże ortopedyczne w San Diego, Philadelphii oraz w Stanmore. W centrum jego zawodowych zainteresowań znajduje się zabiegowe wydłużanie kończyn dolnych, korekcja deformacji stóp, diagnostyka i leczenie zmian nowotworowych narządu ruchu oraz leczenie zmian pourazowych. Wykonuje także drobne zabiegi pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego.