Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium i polega na rozbiciu własnej soczewki oraz zastąpieniu jej sztuczną, zwijalną soczewką, której parametry są dobierane indywidualnie. Szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych pozwala na jednoczesną korekcję wady wzroku, co oznacza, że po wszczepieniu sztucznej soczewki pacjent nie musi nosić okularów. Soczewki asferyczne poprawiają kontrast widzenia, szczególnie w porze zmierzchu i są wskazane osobom, które np. pracują w warunkach gorszego oświetlenia.
Widzieć jasno i ostro – soczewka asferyczna w chirurgicznym leczeniu zaćmy
Klinika Okulus w Bielsku-Białej była pierwszą w Polsce placówką, która w 2005 r. wprowadziła Program Personalizacji Doboru Soczewki (PPDS), jaki umożliwia indywidualny dobór soczewki wewnątrzgałkowej. Maksymalny efekt PPDS po zabiegu usunięcia zaćmy umożliwiają soczewki segmentu Premium, które nie są refundowane przez NFZ, a do jakich należą m. in. stosowane tu soczewki asferyczne. Ceny procedur usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem jednoczęściowej soczewki asferycznej lub soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego uwzględniają 1 wizytę kontrolną po zabiegu.
Dzięki nowoczesnym soczewkom wewnątrzgałkowym pacjent, w zależności od potrzeb, czerpie wiele korzyści – od korekcji astygmatyzmu czy krótkowzroczności, ochrony siatkówki przed zwyrodnieniem plamki po poprawę kontrastu widzenia dzięki ich asferycznej budowie. Ponieważ decyzję o rodzaju wszczepianej soczewki podejmuje się raz w życiu, warto ten wybór przemyśleć, wyjaśnia lek. med. Piotr Marszalik, specjalista chorób oczu, który w swojej praktyce realizuje mikrochirurgiczną procedurę fakoemulsyfikacji z implantacją wybranych soczewek, a swoje usługi świadczy we Wrocławiu i w Polanicy Zdroju.
Zmętniałą soczewkę własną w procedurze fakoemulsyfikacji usuwają również okuliści KCM Clinic w Jeleniej Górze, stosując w zakresie implantacji asferyczne, bezaberracyjne soczewki wewnątrzgałkowe firmy Bausch+Lomb. Zwijalne soczewki wszczepiane są przez cięcie 2-2,5 mm dzięki platformie do mikrocięcia firmy Bausch+Lomb Stellaris, a zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym. Konsultacje do zabiegów operacyjnych z wyceną całej procedury, włącznie z wszczepem prowadzone są przez specjalistę chorób oczu, lek. med. Leszka Jońskiego wraz z zespołem.