Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki asferycznej polega na wykonaniu niewielkiego cięcia (około 3 milimetrów) w obwodowej części rogówki, przez który wprowadzana jest końcówka głowicy fakoemulsyfikatora, czyli urządzenia, które emitując ultradźwięki pozwala rozbić twarde jądro soczewki, a tym samym jej odessanie. W miejsce usuniętej soczewki implantowana jest sztuczna soczewka sferyczna z filtrem światła niebieskiego. Polecana jest ona szczególnie pacjentom zmagającym się ze zmianami chorobowymi w siatkówce (np. obrzęk cukrzycowy). Procedura przeprowadzana jest trybie ambulatoryjnym i trwa około 25 minut.
Zabieg fakoemulsyfikacji zaćmy ze wszczepem sztucznej soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego w Polsce
W Polanicy Zdrój zabieg usunięcia zaćmy z wszczepem soczewki asferycznej z filtrem światła niebieskiego wykonuje lek. med. Piotr Marszalik, specjalista chorób oczu. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS). Posiada certyfikat uczestnictwa w Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Postępy Okulistyki – Okulistyka XXI wieku”. W trakcie zabiegu wszczepia on soczewkę jednoogniskową zwijalną AcrySof Natural IQ, która redukuje aberrację sferyczną i pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu widzenia w warunkach gorszego oświetlenia.
Operacje zewnątrztorebkowe (metoda fakoemulsyfikacji) z wszczepem implantu soczewkowego asferycznego z filtrem światła niebieskiego w Głogowie przeprowadza lek. med. Ewa Bobińska-Kachnowicz, specjalistka chorób oczu. Jest ona absolwentką European School for Advanced Studies in Ophthalmology, Universita della Svizzera Italiana Lugano w Szwajcarii. W trakcie kariery zoperowała ponad 12 000 oczu. Przeprowadza ona również operacje z użyciem soczewki jednoogniskowej zwijalnej torycznej AcrySof IQ Toric oraz soczewki zwijalnej pseudoakomodacyjnej AcrySof ReSTOR.
W Krakowie operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji w znieczuleniu kroplowym z wszczepieniem asferycznej z filtrem światła niebieskiego wykonuje dr n. med. Jacek Szendzielorz, specjalista chorób oczu. Wykonał ponad 50 000 operacji zaćmy z wszczepieniem sztucznych soczewek. Jako pierwszy chirurg okulista w Polsce został zaproszony do wykonywania na żywo operacji zaćmy w trakcie międzynarodowego kongresu w Mediolanie, zorganizowanego pod patronatem słynnego włoskiego mikrochirurga Lucio Burato.