Zaćmę, w zależności od rodzaju warstwy soczewki, która uległa zmętnieniu, można podzielić na korową, jądrową lub podtorebkową, wyróżnia się także jej postaci mieszane. W każdym przypadku jedyną formą leczenia tego schorzenia jest zabieg fakoemulsyfikacji - rozdrobnienia zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, który trwa ok. 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie zaćmy zabiegiem fakoemulsyfikacji z implantacją soczewki standardowej w Gdyni
Na zabieg fakoemulsyfikacji z umieszczeniem w oku soczewki standardowej można udać się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Prooko Gdyni. Pacjent, oprócz soczewki standardowej, ma do wyboru także soczewkę akrylową jednoczęściową Alcon Natural (żółtą), soczewkę toryczną Alcon (akrylową, jednoczęściową, korygującą astygmatyzm) oraz soczewkę wielogoniskową Alcon (akrylową, jednoczęściową). Przed operacją zaćmy przeprowadzane są tutaj odpowiednie badania m.in. z zakresu biometrii oka (czyli obliczaniu mocy soczewki do implantacji) oraz standardowych badań okulistycznych. Fakoemulsyfikacja przeprowadzana jest tutaj za pomocą nowoczesnego sprzętu fakoemulsyfikatora AMO Sovereign z systemem Whitestar oraz mikroskopu zabiegowego Carl Zeiss.
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki sferycznej standardowej proponowana jest także przez placówkę Laguna Medical, która oferuje różnego rodzaju soczewki leczące krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność. Wśród nich można wymienić soczewki marki amerykańskiej - AcrySof Natural (i IQ), AcrySof Toric, AcrySof IQ ReSTOR oraz AcrySof ReSTOR Toric i Incise. Są one dobierane w zależności od efektu, jaki chce osiągnąć pacjent po operacji, a także wyniku badania - bezdotykowej biometrii optycznej, za pomocą którego można określić stopień mocy oraz rodzaj wszczepianej sztucznej soczewki.
Lekarzem, zajmującym się na terenie Gdyni zabiegami implantacji soczewki sferycznej w czasie zabiegu usunięcia zaćmy, jest lek. med. Izabela Jonas-Sabiniewicz, okulista (specjalizacja I stopnia od 1995 oraz II stopnia od 1999 roku), która doświadczenie z przeprowadzania takich zabiegów zdobywała podczas pracy na Oddziale Okulistycznym Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha Adalberta w Gdańsku oraz w Centrum Okulistycznym ArtLife w Gdańsku. Można u niej poddać się zabiegowi fakoemulsyfikacji nie tylko z implantacją soczewki jednoogniskowej podstawowej bez korekcji astygmatyzmu, ale także implantacji soczewki jednoogniskowej z korekcją astygmatyzmu oraz soczewki wieloogniskowej bez i z korektą astygmatyzmu.