Załupek (łac. paraphimosis) dotyczy tylko męskich narządów i zazwyczaj ma charakter nabyty. Długotrwale odprowadzenie napletka może spowodować obrzęk, wraz z którym może pojawić się balonowate rozdęcie napletka. Pierwszym jego objawem jest dotkliwy ból i silne zaczerwienienie odsłoniętej żołędzi, a obrzęk często połączony jest ze stanem zapalnym. Schorzeniu może towarzyszyć ból oraz krwawienie podczas oddawania moczu. W stanie zaawansowanym, załupek może prowadzić do martwicy żołędzi.
Parafimoza – medyczne wskazanie do chirurgii napletka
Leczeniem stulejki po 2. roku życia oraz problemów z zsunięciem napletka, jakie polega na wykonaniu operacji plastycznej napletka, zajmuje się dr hab. n. med. Przemysław Mańkowski - Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii dziecięcej, współpracujący z Centrum Medycznym Lux Med oraz Kliniką Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak twierdzi, przedwczesne ściąganie napletka u noworodków i niemowląt prowadzi do promienistych pęknięć pierścienia napletka i rozwoju stulejki bliznowatej, natomiast ściągnięcie bardzo wąskiego napletka z żołędzi skutkuje powstaniem załupka. W takim stanie, zsunięty z żołędzi napletek nie daje się z powrotem naciągnąć na żołądź i wymaga pilnej konsultacji chirurga dziecięcego, hospitalizacji i leczenia operacyjnego.
Plastykę napletka lub obrzezanie wykonamy w Prywatnej Klinice Chirurgii i Urologii u lek. med. Wojciecha A. Cieślikowskiego, asystenta w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Poznaniu. Członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego zabiegi wykonuje w znieczuleniu miejscowym, w ramach Oddziału Szpitalnego Chirurgii Poznańskiej, a wszystkie operacje przeprowadzane są w trybie hospitalizacji jednodniowej. Asystent w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej w Poznaniu, specjalizuje się w uroonkologii oraz laparoskopii w urologii. Swoją praktykę realizuje we współpracy z dr n. med. Wojciechem Cieślikowskim, specjalistą urologiem FEBU, chirurgiem i członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego.
Kompletne badanie urologiczne oraz pełną interpretację badań obrazowych z rezonansem magnetycznym MRI, jak również kwalifikację do leczenia operacyjnego przeprowadza lek. med. Adam Guźniczak, specjalista w dziedzinie Urologii FEBU. Oprócz diagnostyki oraz dużych zabiegów uroonkologicznych w pełnym zakresie, wykonuje drobne zabiegi urologiczne i operacje plastyczne męskich narządów płciowych z uwzględnieniem operacji stulejki oraz wąskiego pierścienia napletka ze szczególnym naciskiem na poprawny efekt funkcjonalny i kosmetyczny. Od 2002 r. związany ze Szpitalem w Puszczykowie na Oddziale Urologicznym, w swojej praktyce korzysta z nowoczesnych technologii w zakresie diagnostyki i leczenia, a zabieg wykonuje z pełnym dostępem do bloku operacyjnego z wyposażeniem do laparoskopii i chirurgii klasycznej. Wizyty realizuje w zakresie Centrum Medycznego Cordis przy al. Niepodległości 2 w Poznaniu.
Kompleksową diagnostyką, leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego oraz chirurgią urologiczną zajmuje się dr n. med. Piotr Cieśliński, specjalista urolog z tytułem FEBU, starszy asystent w Katedrze i Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W ramach Specjalistycznego Gabinetu Urologicznego świadczy konsultacje oraz kwalifikacje do operacyjnego leczenia w zakresie m.in. schorzeń narządów płciowych, zaburzeń erekcji oraz zaburzeń w oddawaniu moczu. Dolegliwości związane z odprowadzeniem napletka, zabiegi stulejki i wędzidełka przeprowadzane są w nowocześnie wyposażonej sali zabiegowej w trybie jednego dnia.