Za stabilność stawu barkowego odpowiada torebka stawowa, więzadła i mięśnie. Uszkodzenie jednej z wymienionych struktur w obrębie stawu prowadzi do upośledzenia jego funkcji. Skomplikowane niekiedy operacje rekonstrukcyjne, przeprowadzane wewnątrz stawu, umożliwia artroskopia, która w sposób małoinwazyjny pozwala na leczenie bólu, spowodowanego m.in. konfliktem podbarkowym, uszkodzeniami ścięgien rotatorów czy zmianami zwyrodnieniowymi stawu obojczykowo-barkowego. W mocno zaawansowanej fazie zmian przeprowadzany jest zabieg endoprotezoplastyki – wymiany zniszczonego stawu na sztuczny implant.
Metody leczenia stawu barkowego we Wrocławiu
Endoprotezoplastykę pierwotną i rewizyjną barku wykonuje dr n. med. Mariusz Pytlasiński, specjalista II stopnia z chirurgii ogólnej i specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Certyfikowany w zakresie chirurgii urazowej, mikrochirurgii i chirurgii ręki oraz ultrasonografii narządu ruchu, w ramach Gabinetu Ortopedyczno-Urazowego i Chirurgii Ręki konsultuje urazy i ich następstwa u dzieci i dorosłych oraz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządu ruchu, a ofertę uzupełnia świadczona w Gabinecie diagnostyka USG stawów, mięśni i ścięgien.
Operacje i leczenie barku należą do panelu ortopedii i chirurgii urazowej, jaka jest częścią oferty Dolnośląskiego Centrum Chiroplastica. Chirurgia barku obejmuje głównie leczenie artroskopowe, w tym m.in. operacje uszkodzenia stożka rotatorów, obrąbka stawu barkowego oraz leczenie nawykowego zwichnięcia barku sposobem Latrjet. Pozostały zakres świadczeń to zabiegi zeszycie ścięgna, mięśnia, czy rozległej rany. Odrębny panel zabiegów realizowany jest w ramach chirurgii ręki.
Kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie schorzeń i urazów narządu ruchu zajmuje się zespół Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zakres leczenia medycznego w obrębie barku obejmuje m.in. endoprotezoplastyki, wykonywane pod kontrolą nawigacji komputerowej, oraz rekonstrukcje artroskopowe uszkodzonych więzadeł barku. Jednostka oferuje dostęp do badań radiologicznych oraz nowoczesnej diagnostyki w urazach i chorobach narządu ruchu z wykorzystaniem metod nieinwazyjnych (np. tomografii O-arm) oraz inwazyjnych (miniartroskopia cienkoigłowa). Świadczenia uzupełnia rehabilitacja pooperacyjna.