Rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym prowadzą do niszczenia tkanek, a z czasem do degeneracji struktur (np. chondromalacja chrząstki stawowej, trzaskające biodro), co z kolei może prowadzić do utraty zdolności amortyzacji, przenoszenia obciążeń oraz wywołuje dolegliwości bólowe. Mogą również pojawiać się osteofity, czyli wyrośla zlokalizowane na kości udowej, które, zmniejszając przestrzeń stawową, stopniowo ograniczają ruchomość w stawie. Tam, gdzie leczenie objawowe i rehabilitacja nie przynoszą rezultatów, podejmuje się decyzje o leczeniu operacyjnym, które stanowi artroskopia, a w ostateczności endoprotezoplastyka stawu biodrowego, czyli wymiana elementów biodra na sztuczne.
Sposoby leczenia stawu biodrowego w Gdyni
Operacje i leczenie biodra przeprowadzają ortopedzi Wielospecjalistycznego Szpitala z Przychodnią Clinica Medica, a oferta świadczeń w tym zakresie obejmuje endoprotezoplastykę biodra w przebiegu RZS oraz resekcję wyrośli kostnych. Placówka specjalizuje się w zabiegach artroskopowych, świadcząc pełne spektrum leczenia urazów sportowych, również metodami klasycznymi. Klinika rocznie wykonuje 1 800 operacji i hospitalizuje blisko 1 600 pacjentów. W 2003 r. wdrożyła system zarządzania jakością ISO 9001:2008.
Alloplastyki stawów biodrowych w przebiegu pierwotnych i wtórnych zmian zwyrodnieniowych, alloplastyki rewizyjne oraz leczenie złamań okołoprotezowych to zakres świadczeń Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Św. Wincentego a Paulo. Jednostka jest jedynym ośrodkiem w Polsce, gdzie po zabiegach endoprotezoplastyki (dot. również kolana) realizowany jest program rehabilitacji zgodnie z zasadami szybkiej terapii – Rapid Recovery. Na wyposażeniu Oddziału znajduje się aparat RTG z ramieniem C oraz instrumentarium do kompleksowego zaopatrywania złamań kończyn. Rocznie Oddział wykonuje blisko 1 800 zabiegów, w tym ponad 300 endoprotezoplastyk.
W chirurgii stawu kolanowego i biodrowego, ze szczególnym uwzględnieniem technik artroskopii i alloplastyki, specjalizuje się lek. med. Marek Młodzianowski, specjalista ortopeda i traumatolog narządu ruchu, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Sekcji Chirurgii Kolana Artroskopii i Traumatologii Sportowej. W swojej praktyce leczy zmiany degeneracyjne stawów i ścięgien, chorobę zwyrodnieniową oraz urazy stawu biodrowego. W ramach konsultacji wykonuje badania USG stawów biodrowych, również u niemowląt (preluksacja).