Problem zwyrodnienia stawu biodrowego nie dotyczy tylko osób po 70. roku życia. Coraz częściej na dolegliwości bólowe z tą chorobą związane cierpią ludzie dużo młodsi - po 40. lub 50. roku życia. Lekarze specjaliści ortopedii wykonują operacje wszczepienia protez stawów biodrowych za pomocą technik małoinwazyjnych. Na taki zabieg pacjent może się umówić ze szczecińskimi ortopedami.
Na operacje stawu biodrowego do Szczecina
W Prywatnym Gabinecie Ortopedycznym w Szczecinie na konsultację, chorych z problemami bioder, przyjmuje dr n. med. Dariusz Roszkowski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu (I stopnia od 1989 roku i II stopnia od 1994 roku). Pan doktor wykonuje operacje na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Specjalistycznego Szpitala w Zdunowie (20 km od Szczecina). Są to zabiegi m.in. protezoplastyki stawu biodrowego (zastąpienie zwyrodniałego stawu protezą). Wykonuje je techniką bezcementową z użyciem takich materiałów jak metal, ceramika lub polietylen, a w razie potrzeby techniką z użyciem cementu kostnego.
Na zabieg endoprotezy stawu biodrowego można udać się do Sonomedu, centrum medycznego, gdzie przyjmuje dr Piotr Rzeźnicki, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu od 2007 roku. Pan doktor zajmuje się pełną diagnostyką chorób narządu ruchu z wykonywaniem badań ultrasonograficznych. Pomaga chorym poprzez leczenie operacyjne bioder (zmiany zwyrodnieniowe lub urazy) poprzez wszczepienie endoprotezy.
W NZOZ Kamed Ortopeda & Okulistyka w Stargardzie Szczecińskim (38 km od Szczecina), działa Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, gdzie dr n. med. Dariusz Kozerawski, specjalista ortopedii i traumatologii (I stopnia od 1993 roku i II stopnia od 1998 roku) leczy zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz urazy m.in. biodra (także barku, ramienia czy ręki). Pan doktor swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w Specjalistycznym Szpitalu w Zdunowie, gdzie jako ordynator i specjalista wykonuje m.in. operacje endoprotezoplastyki stawów biodrowych (także artroskopie stawów kolanowych, barkowych oraz skokowych).
Szczecińskie Centrum Medyczne Asklepios oferuje konsultacje z zakresu ortopedii - leczenie wrodzonych i nabytych schorzeń narządów ruchu poprzez m.in. małoinwazyjne techniki wymiany stawów. W ich zakres wchodzi alloplastyka stawów biodrowych (pacjent jest na zabieg kierowany do Kliniki Asklepios w Schwedt). Skierowanie daje, po wywiadzie lekarskim, dr Andrzej Bronisz, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który tą specjalizację posiada od 2012 roku, a doświadczenie w tej dziedzinie medycyny zdobywał, pracując w 109 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.
W SPZOZ Ministra Spraw Wewnętrznych w Szczecinie działa Oddział Chirurgii z pododdziałami - jednym z nich jest Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, gdzie lekarze specjaliści technikami małoinwazyjnymi wykonują m.in. operacje wymiany stawu biodrowego (także stawu kolanowego lub barkowego). Jednym z chirurgów jest tutaj dr Dariusz Manowiec, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 roku, a II stopnia od roku 2002), który doszkalał się w swojej dziedzinie, uczestnicząc w wielu szkoleniach i warsztatach naukowych.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 PUM w Szczecinie posiada Klinikę Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu, gdzie do leczenia chorób i urazów narządu ruchu wykorzystywana jest alloplastyka dużych stawów. Lekarze stosują tutaj zasadę tak zwanej „szybkiej ścieżki” (fast track) w leczeniu operacyjnym zwyrodnień stawu biodrowego, czyli leczą przy pomocy endoprotezy w sposób, który nie wymaga pobytu w szpitalu dłuższego niż 48 godzin. Jednym ze specjalistów jest tutaj prof. dr hab. n. med. Andrzej Bohatyrewicz, specjalista ortopedii i traumatologii, który tą specjalizację I stopnia zrobił w 1988 roku, a II stopnia w roku 1993. Pan profesor jest konsultantem województwa zachodniopomorskiego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.