Zapalenie ucha zewnętrznego, ostre zapalnie ucha środkowego, zapalenie błędnika (ucha wewnętrznego) to tylko niektóre choroby uszu, które nie leczone mogą prowadzić do poważnych powikłań - niedosłuchu oraz głuchoty. Szybka reakcja na takie problemy z uszami może skutkować skutecznym i małoinwazyjnym wyleczeniem.
Słyszeć lepiej dzięki wyleczonym chorobom uszu
W Gabinecie Laryngologicznym Olga Olszewska-Sosińska pacjent, mający problem z uszami, może przyjść na wizytę i badania. Lekarz zajmie się tutaj m.in. diagnostyką i leczeniem ostrych i przewlekłych chorób ucha, diagnostyką i leczeniem niedosłuchów oraz usuwaniem ciał obcych z ucha. Wykonuje badania słuchu tj. audiometrię impedancyjną, odruch z mięśnia strzemiączkowego oraz test oceny drożności trąbki słuchowej. Lekarzem tym jest dr Olga Olszewska-Sosińska, specjalista otorynolaryngologii, doświadczenie zdobywała m.in. w Klinice Otorynolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz na kursach np. z zakresu mikrochirurgii ucha, odbytych w Bydgoszczy i Warszawie w 2011 roku.
Klinika Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach (21 km od Warszawy) oferuje świadczenia z zakresu otolaryngologii, w ramach których lekarze wykonują operacje z zakresu m.in. plastyki przewodu słuchowego zewnętrznego, stapedotomii (leczenie choroby kosteczek ucha środkowego) czy tympanopunkcji (w wysiękowym zapaleniu uszu). Ponadto wykonują ossikuloplastykę (operacje ucha środkowego) oraz myringoossikuloplastykę (odtworzenie zniszczonego ucha środkowego). Jednym z kadry medycznej jest tutaj dr Danuta Raj-Koziak, specjalista otolaryngologii (I i II stopnia) oraz specjalista audiologii (II stopnia), która pomaga pacjentom, pracując w Klinice Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
Klinika Otolaryngologii (mieszcząca się w Szpitalu Czernikowskim) Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi pełen zakres usług w dziedzinie otolaryngologii, specjalizuje się m.in. w operacjach otologicznych (uszu), w chirurgii rekonstrukcyjnej ucha, leczeniu operacyjnym schorzeń nie tylko ucha, ale także nosa i gardła. Lekarze wykonują tutaj także zabiegi z chirurgii onkologicznej w zakresie głowy i szyi. Pacjentów leczy m.in. prof. dr hab. n. med. Antoni Krzeski, specjalista otorynolaryngologii (I i II stopnia), który odbył wiele szkoleń specjalizacyjnych ze swojego zakresu medycyny zarówno w kraju jak i za granicą, np. w USA, Austrii, Niemczech czy Belgii.
Do Gabinetu Laryngologicznego Piotr Wójtowicz można przyjść z problemami i chorobami uszu. Lekarz zajmie się tutaj diagnozą i leczeniem ostrego i przewlekłego zapalenia uszu, szumami usznymi oraz niedosłuchem. Wykonuje także konieczne wymazy z uszu oraz pobiera wycinki do badania histopatologicznego. Lekarzem tym jest dr Piotr Wójtowicz, specjalista otorynolaryngologii (I i II stopnia), posiadający bogate doświadczenie zdobyte w polskich szpitalach, m.in. w II Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1984-1990, a także na zagranicznych zjazdach i kursach (np. Berlin, Wiedeń, Bolonia).
Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny posiada Katedrę i Klinikę Otolaryngologii, gdzie na Oddziale Otologii, Audilogii, Otoneurologii i Foniatrii można poddać się m.in. leczeniu schorzeń narządu słuchu. Lekarze pomagają pacjentom w przypadku: niedosłuchu, szumów usznych, głuchoty całkowitej oraz zapaleń uszu i wad wrodzonych narządu słuchu. Leczą także chirurgicznie różne zaburzenia głosu i mowy, np. guzy nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Jednym ze specjalistów jest dr n. med. Katarzyna Pierchała, otolaryngolog (I stopnia od 1991 roku oraz II stopnia od 2000 roku), która przeprowadzała badania narządu równowagi w Klinice Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei w latach 1998-2000. Szczególnie zajmuje się chorobami ucha wewnętrznego.
W Szpitalu Bielańskim na Oddziale Otolaryngologicznym lekarze wykonują m.in. zabiegi w zakresie mikrochirurgii ucha (np. tympanoplastykę, stapedotomię, operacje guzów kości skroniowej), wszczepiają także kostne aparaty słuchowe typu PONTO. Do kadry medycznej należy dr n. med. Jan Bardadin, otolaryngolog II stopnia od 1983 roku, który jako otolaryngolog-chirurg pracował w latach 1985-1997 w Klinice Carmona w Mesynie we Włoszech, a w latach 1977-1985 był asystentem w Klinice Otolaryngologii AM w Warszawie.