Na całym świecie na jaskrę cierpi obecnie około 67 milionów osób. Choroba ta polega na zaniku włókien nerwu wzrokowego na skutek zaburzeń odpływu cieczy wodnistej z oka. Jej przyczyny do dziś nie zostały do końca poznane. Za główne czynniki ryzyka jaskry uznaje się między innymi występowanie tego zaburzenia w rodzinie, wiek po 35 roku życia oraz niskie ciśnienie krwi.
Operacje i leczenie jaskry w Szczecinie
Operacje i leczenie jaskry w Szczecinie wykonywane są w Centrum Medycznym Kaszubska. Leczenie farmakologiczne opiera się tu na stosowaniu kropli z grup takich, jak inhibitory anhydrazy węglanowej, hamujące wytwarzanie cieczy wodnistej, antagoniści receptorów adrenergicznych (tak zwane beta-blokery), które to redukują produkcję cieczy wodnistej oraz ułatwiają jej odpływ, czy antagoniści receptorów muskarynowych (inaczej parasympatykomimetyki) odpowiedzialne za zwężanie źrenicy i poszerzanie kąta przesączania. Natomiast o leczenie laserowe jaskry w placówce odbywa się ono przy pomocy dwóch metod. Pierwsza to irydotomia laserem YAG, która opiera się o wytworzenie w tęczówce utworu pozwalającego na swobodny przepływ cieczy z komory tylnej oka do przedniej oraz ochronę przed zamknięciem kąta przesączania. Drugą ze stosowanych w CM Kaszubska metod laserowego leczenia jaskry jest trabekuloplastyka laserowa (ALT) i selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT), które prowadzą do przebudowy w obrębie beleczkowania kąta przesączania zwiększając odpływ cieczy z komory przedniej.
Na operację oraz leczenie jaskry umówić można się w Szczecinie także do Centrum Medycznego Dom Lekarski. Wykonuje się tu dwa rodzaje zabiegów laserowych, mających na celu obniżenie ciśnienia śródgałkowego – SLT oraz ECP, czyli endoskopową cyklofotokoagulację, będącą najnowocześniejszą na świecie metodą wykorzystującą mikroendoskop laserowy. Redukcję ciśnienia otrzymuje się przy takim zabiegu w 90% przypadków, a poprawa stanu zdrowia pacjentów po zabiegu wynosi około 30%, co pozwala na całkowite odstawienie lub znaczące ograniczenie stosowania leków.
Operacje oraz leczenie jaskry przeprowadza również okulista lek. med. Ewa Wojciechowska. Zajmuje się ona między innymi leczeniem zespołu suchego oka, zaćmy oraz zwyrodnieniami plamki żółtej. W zakres jej kwalifikacji wchodzi także dobieranie soczewek u dzieci, młodzieży i dorosłych. W codziennej praktyce terapię standardową łączy ona z leczeniem naturalnym, zaleceniami dietetycznymi oraz technikami ćwiczeń oczu. Regularnie publikuje artykuły medyczne w magazynach branżowych takich, jak „Okulistyka Polska” czy „Standardy Medyczne”.