Jaskra to choroba narządu wzroku, która wiąże się z zaburzeniem odprowadzania cieczy wodnistej, odżywającej soczewkę i rogówkę oka oraz odprowadzającej z niego wszelkie szkodliwe produkty, powstające w wyniku przemiany materii. Jeśli dolegliwość ta nie jest odpowiednio leczona, może dojść do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego, co w konsekwencji prawdopodobnie doprowadzi do utraty widzenia. Rodzaj interwencji lekarza zależy od rozwoju schorzenia oraz jego postaci. W początkowych stadiach choroby zwykle stosuje się terapię farmakologiczną. Jeśli jednak jaskra jest już mocno zaawansowana, pacjent powinien się poddać leczeniu operacyjnemu. Najpopularniejszą metodą chirurgiczną jest trabekulektomia, mająca na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co ma wpłynąć na zatrzymanie rozwoju schorzenia. Jaskrę można także zwalczać za pomocą trabekuloplastyki laserowej.
Gdzie w Tychach można się udać na leczenie jaskry?
Leczenie jaskry może zaoferować swoim pacjentom okulista dr n. med. Jacek Szendzielorz, który uzyskał specjalizację II stopnia w dziedzinie okulistyki, należy także do Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. W swojej praktyce zawodowej zajmuje się leczeniem zaćmy oraz jaskry. Wykonuje on operacje jaskry w różnym stopniu zaawansowania choroby, w tym łączoną procedurę chirurgiczną jaskry z zaćmą, a także zaćmy z witrektomią. Dr Szendzielorz dokonuje operacji zaćmy ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
Operacje i leczenie jaskry znajdują się także w ofercie LENS-MED Okulistyka Zabiegowa i Diagnostyka. W ośrodku przeprowadzane są kompleksowe badania diagnostyczne, w tym pakiet jaskrowy, w którym znajdują się tonometria aplanacyjna, OCT, pomiar parametrów tarczy nerwu wzrokowego oraz badanie ogólne wzroku. Specjaliści przeprowadzają tam Selektywną Laserową Trabekuloplastykę (SLT). W przypadku mniej zaawansowanych postaci choroby, okuliści z placówki mogą zastosować leczenie farmakologiczne.
Osobom, chorującym na jaskrę, pomóc może również dr n. med. Rafał Leszczyński, który przyjmuje w oddalonych od Tych o niecałe 20 kilometrów Katowicach. W 1995 roku uzyskał on drugi stopień specjalizacji z okulistyki. Sześć lat później obronił pracę doktorską na temat „Zastosowanie lasera diodowego w leczeniu jaskry wtórnej”. Dr Leszczyński jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Sekcji Wszczepów Wewnątrzgałkowych i Chirurgii Refrakcyjnej. W swoim gabinecie przeprowadza farmakologiczne leczenie jaskry. Ponadto wykonuje zabiegi przeciwjaskrowe: trabekulektomię oraz nieprzenikającą sklerektomię głęboką.