Łąkotki, które amortyzują i rozprowadzają płyn stawowy, zmniejszając ryzyko przemieszczania się jego powierzchni, więzadła krzyżowe stabilizujące staw m.in. w płaszczyźnie rotacyjnej oraz stabilizatory kolana – więzadła poboczne, mające postać taśmy, to w istocie jeden z największych i najbardziej złożonych aparatów kończyny dolnej jakim jest staw kolanowy.
Operacje ortopedyczne – przywrócić sprawność ruchową
Uszkodzenie stawu kolanowego oraz jego deformacje u dzieci czy zmiany zwyrodnieniowe u dorosłych, jak również urazy sportowe konsultuje oraz leczy operacyjnie dr hab. n. med. Jacek Kruczyński, specjalista w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Członek m.in. Sekcji Chirurgii Kolana Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego swoje usługi świadczy w Prywatnym Centrum Chirurgii Eskulap w Osielsku, gdzie wykonuje zabiegi artroskopowe oraz zaawansowane implanty struktur stawów kolanowych. Poza Bydgoszczą swoją praktykę wykonuje w Poznaniu i w Lesznie.
Na Oddziale Ortopedii Szpitala Eskulap w Bydgoszczy, oprócz nowoczesnej diagnostyki, wykonywane są zabiegi w zakresie leczenia chorób oraz następstw urazów narządów ruchu. Ofertę stanowią m.in. zabiegi artroskopowe oraz endoprotezoplastyka stawu kolanowego (bez kosztów implantów), w zakresie której specjalizuje się ortopeda, dr n.med. Dariusz Mątewski, będący również ekspertem w zabiegach z zastosowaniem implantów stawów biodrowych. Wszystkie procedury poprzedzają konsultacje ortopedyczne.
Artroskopię stawu kolanowego oferuje również Centrum Chirurgiczne – Chirurgia Plastyczna Bieńkowski, co – jak tłumaczą specjaliści – pozwala poza końcową diagnozą, na jednoczesne leczenie schorzenia m.in. w zakresie naprawy powierzchni chrzęstnej, wycięcia lub zszycia uszkodzonej łąkotki lub wycięcia błony maziowej u chorych cierpiących np. na reumatoidalne zapalenie stawów. Procedura trwa około 1 godziny i wymaga dobowej hospitalizacji. Zabiegi wykonuje m.in. specjalista ortopedii i traumatologii lek. med. Mieczysław Staniszewski.
Zmiany zwyrodnieniowe, urazy stawów lub ich niestabilność oraz obecność w nich ciał obcych są wskazaniami do zabiegu artroskopii kolana jaką wykonamy w NZOZ Stadmedica dr n. med. Ewa Jundziłł – Bieniek. Obarczona niewielkim ryzykiem metoda zapewnia doskonały wgląd struktury wewnątrzstawowej po zabiegu, nie obciążając tak stawu, jak inne techniki zabiegowe, co pociąga za sobą krótszy czas rekonwalescencji. Procedurę przeprowadza specjalista ortopedii i traumatologii, dr n.med. Waldemar Weiss, Ordynator Oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, a od 2002 r. konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii województwa kujawsko – pomorskiego.
Oferta szpitalnego oddziału ortopedycznego w zakresie chirurgii kolana Centrum Medycznego Gizińscy obejmuje przykurcze w stawach kolanowych oraz artroskopię diagnostyczną i leczniczą kolan. Zabiegi wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia. Nowoczesne wyposażenie Centrum to sale operacyjne oraz komfortowe sale chorych, gdzie realizowana jest wymagana w zakresie artroskopii hospitalizacja. Zabiegi są refundowane w ramach kontraktu z NFZ lub wykonywane komercyjnie.
45 km. od Bydgoszczy, w Prywatnym Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Ortus Med w Toruniu, chirurgia kolana obejmuje artroskopię diagnostyczną oraz terapeutyczną kolana, m.in. z zespoleniem oddzielonych fragmentów chrzęstno – kostnych, operacją niestabilności rzepki oraz synowektomią w RZS i leczeniem operacyjnym torbieli Bakera. Zespół tworzy oraz zabiegi wykonuje m.in. specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, lek. med. Wojciech Piotrowski. Placówka istnieje od 2009 r. i jest alternatywą dla publicznych ośrodków, umożliwiając szybką i specjalistyczną diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia wielu schorzeń narządu ruchu.