Wszelkie dolegliwości, związane z przerostem migdałków, w tym nawracające anginy, których konsekwencją jest zmiana w budowie migdałków i mikroropnie, będące źródłem zakażenia odogniskowego, przewlekły katar wraz z zaburzeniami drożności nosa i koniecznością oddychania przez usta, mogą być podstawowym wskazaniem do usunięcia migdałków. Najczęściej wykonywane procedury obejmują migdałki podniebienne (tonsillektomia, tonsillotomia) oraz migdałek gardłowy zwany trzecim (adenotomia).
Choroby migdałków – leczenie w Katowicach
Kompleksową diagnostykę chorób nosa, gardła i krtani oraz leczenie zabiegowe oferuje nowoczesny Oddział Laryngologii Małoinwazyjnej Szpitala Angelius. Procedury chirurgiczne obejmują m.in. endoskopowe operacje zatok (FESS), przegrody nosa oraz udrażnianie dróg łzowych, jak również usuwanie (wyłuszczenie) migdałków podniebiennych metodą chirurgii plazmowej z wykorzystaniem fali elektromagnetycznej (koblacja). Placówka oferuje ponadto możliwość przeprowadzenia tradycyjnej tonsillektomii. Zakres nowoczesnego leczenia laryngologicznego m.in. w przypadku usunięcia torbieli czy polipów, oprócz koblacji obejmuje również system chirurgii tkanek miękkich RaVor Curis.
Przerost migdałków podniebiennych i gardłowego u dzieci, ocena drożności i funkcjonowania gardła oraz nosogardła poprzez badanie migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych to tylko część zakresu leczenia, jakie w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki świadczy specjalista laryngolog lek. med. Katarzyna Tarsa-Szumska. Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach jest członkiem Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów i Chirurgów Głowy i Szyi i oprócz diagnostyki endoskopowej w pełnym zakresie laryngologicznym oraz leczenia zachowawczego, przeprowadza zabiegi operacyjne w obszarze nosogardła, migdałków podniebiennych i gardłowego.
Operacje i leczenie migdałków należą również do zabiegów laryngologicznych Centrum Medycznego LiMED w Tarnowskich Górach, a oferowaną procedurą jest usuwanie migdałków bocznych i gardłowego u dzieci i dorosłych. Przewlekłe, przerostowe zapalenie migdałków podniebiennych jest tu wskazaniem do zabiegu kriochirurgii, który wymaga przeprowadzenia 2-3 sesji w celu zahamowania procesu zapalnego. Metoda ma również zastosowanie w leczeniu stanów przedrakowych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a zabiegi przeprowadzane są nowoczesnym aparatem na podtlenek azotu Cryo-S, zgodnym z wymaganiami dyrektywy MDD 93/42/EEC, który posiada znak CE0044.