Wyrośla adenoidalne (migdałek gardłowy) znajdują się w części nosowej gardła i stanowią element pierścienia Waldeyera. Z uwagi na fizjologiczną tendencje do przerostu u dzieci, w przypadkach patologicznych, migdałek gardłowy z racji objawów klinicznych powinien być leczony operacyjnie, a typowym zabiegiem w tej sytuacji jest poddanie dziecka adenotomii.
Nosogardło – leczenie schorzeń
Na Oddziale Diagnostyczno-Zabiegowym Szpitala Damiana, zabieg wycięcie trzeciego migdałka gardłowego (adenotomia) jest skierowany głównie do dzieci z upośledzoną drożnością nosa czy bezdechami sennymi, a także nawracającym zapaleniem ucha środkowego. Do zabiegu kwalifikuje laryngolog na podstawie endoskopowej oceny nosogardła. Krótka procedura odbywa się w znieczuleniu ogólnym i z uwagi na ryzyko krwotoku, wymaga dobowej obserwacji na Oddziale Szpitalnym. Placówka dysponuje własną pracownią endoskopii, a Kierownikiem bloku operacyjnego jest lek. med. Grzegorz Zylbersztejn.
Zatkany nos, problemy ze słuchem i oddychanie przez usta z zagrożeniem bezdechu sennego w przewlekłej postaci stanowią potencjalne wskazanie do operacyjnego zabiegu usunięcia migdałków. Alternatywą jest przycięcie migdałków, czyli ich zmniejszenie, kriochirurgia lub chirurgia radiofalowa. Procedury te świadczy Szpital Lux Med, gdzie operacyjne leczenie przebiega w pełnym znieczuleniu, a rehabilitacja pozabiegowa trwa około 3 tygodni i wymaga ścisłej diety. Zabiegi wykonuje Kierownik Poradni Otolaryngologicznej, lek. med. Maciej Wrona, specjalista II stopnia z laryngologii.
Centrum Medyczne Krajmed powstało w 1994 r., a jego twórcą jest dr n. med. Marek Krajewski – lekarz otorynolaryngolog, członek Amerykańskiego Towarzystwa Neurootologicznego. Oferta placówki w zakresie operacji laryngologicznych obejmuje adenotomie (adenoidektomie) – endoskopową redukcję trzeciego migdałka, tonsilotomie (tonsilektomie) – usuwanie części podniebiennych migdałków, uwulopalatofaryngoplastyka oraz nowoczesne elektrotermooablacje (Celon) i koblacje podniebienia z wykorzystaniem fal radiowych oraz niskotemperaturowej koagulacji. Zabiegi wykonywane są w trybie jednodniowym.
Do zabiegu chirurgicznego w Szpitalu Medicover każdy pacjent jest kwalifikowany przez otorynolaryngologa w Centrum Konsultacyjnym, a poza klasycznym badaniem, przeprowadzona może być także ocena endoskopowa nosa, ucha i krtani z zastosowaniem toru wizyjnego. W laryngologii w Szpitalu specjalizuje się dr n. med. Iwonna Gwizdalska, specjalista II stopnia z otolaryngologii. Na liście zabiegów realizowanych w zakresie laryngologii dziecięcej znajdują się m.in. operacje wycięcia migdałków podniebiennych lub ich częściowe zmniejszenie, adenotomie pierwotne, wtórne lub z drenażem wentylacyjnym, a także tympanotomia przednia.
Klinika Głowy i Szyi Optimum specjalizuje się w minimalnie inwazyjnych zabiegach endoskopowych, wykonując endoskopowe zabiegi w obrębie ślinianek podżuchwowych i przyusznych, i jak w pozostałych przypadkach, swoją ofertę kieruje do osób dorosłych i do dzieci. Endoskopowe usunięcie migdałka gardłowego oraz zmniejszenie objętości migdałków podniebiennych metodą termoablacji to podstawowe zabiegi w zakresie leczenia schorzeń migdałków. Oferta przewiduje ponadto drenaż ropnia okołomigdałkowego. Kadrę medyczną tworzy m.in. dr n. med. Paweł Szwedowicz, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.
Niespełna 30 km od Warszawy, w Komorowie, specjalistyczną ofertę zabiegów laryngologicznych realizuje Prywatna Praktyka Lekarska dr Rogiewicza, gdzie przerost migdałków leczy się kriochirurgią (kryptoliza kriochirurgiczna) – zmniejszenie masy migdałków wraz z oczyszczeniem z zalegającego detrytu zimnem oraz radiochirurgicznie (chirurgia radiofalowa) z zastosowaniem fal radiowych i aparatu Celon firmy Olympus. Wszystkie zabiegi oraz leczenie zachowawcze odbywają się w zakresie warszawskich i łódzkich Prywatnych Klinik oraz w Publicznych Szpitalach w ramach kontraktu z NFZ.