Powiększone migdałki zarówno gardłowe, jak i podniebienne dają bardzo często objawy nawracających infekcji. W przypadku tych pierwszych są to: częste katary, nawracające zapalenia uszu, oddychanie przez usta i zmiana barwy głosu. W przypadku migdałków podniebiennych: częste anginy, ropnie i nacieki okołomigdałkowe czy przewlekły stan zapalny tkanki migdałkowej. Najlepszą metodą leczenia jest usunięcie migdałków.
Gardło bez problematycznych migdałków
W 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym mieści się Kliniczny Oddział Otolaryngologiczny, na którym pacjent z chorymi migdałkami może zgłosić się do lekarza specjalisty w celu ich wyleczenia. Stosowane są tutaj metody chirurgiczne tj. adenotomia (usunięcie migdałka gardłowego) i tonsillectomia (wycięcie migdałków podniebiennych). Ponadto z innych zabiegów jamy ustnej i gardła można wymienić zabieg wycięcia zmiany podniebienia, języka, jamy ustnej czy gardła oraz pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Do kadry medycznej należy tutaj dr n. med. Krzysztof Wilczyński, specjalista otolaryngologii I stopnia od 1987 i II stopnia od 1999 roku, który doktorem nauk medycznych został po zdaniu egzaminu w roku 1998.
Do Gabinetu Laryngologicznego Lar Med można udać się w celu wyleczenia kłopotliwych migdałków. Tutaj stosowane są nowoczesne metody, a operacje przeprowadzane są w trybie jednodniowym, Wśród tych zabiegów można wymienić: wycięcie trzeciego migdałka, zmniejszenie (u dzieci) lub usunięcie (u dorosłych) migdałków podniebiennych, a także usuwanie polipów nosa i zatok czy przycięcie wędzidełka języka. Pacjentami zajmuje się dr n. med. Szczepan Barnaś, specjalista otolaryngologii II stopnia od 1996 roku, który swoje doświadczenie zdobywa, pracując w Klinicznym Oddziale Otolaryngologicznym 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.
Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus posiada w swojej ofercie medycznej operacje laryngologiczne, wśród których można wymienić tonsillektomię - wyłuszczenie migdałków podniebiennych oraz adenotomię - wycięcie migdałka gardłowego. Pacjent może poddać się tutaj również chirurgii mikroskopowej krtani oraz leczeniu chrapania. Do zespołu specjalistów należy dr hab. n. med. Wojciech Gawron, specjalista otolaryngologii i otolaryngologii dziecięcej, który w latach 1997-2008 pracował w Katedrze i Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz doszkalał się na stażach zagranicznych we Włoszech i USA.
Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi to jednostka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego, gdzie przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne m.in. z zakresu krtani i szyi, tj. wycięcie migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego a także operacje ślinianki, operacje naprawcze w gardle czy leczenie chirurgiczne nowotworów krtani. Jednym z personelu medycznego jest tutaj prof. dr hab. n. med. Tomasz Kręcicki, specjalista otolaryngologii I stopnia od 1989 i II stopnia od 1993 roku, który profesorem nauk medycznych został mianowany w 2004 roku.
EuromediCare to Szpital Specjalistyczny z Przychodnią posiadający w swojej strukturze Oddział Laryngologii, na którym przeprowadzane jest chirurgiczne leczenie niektórych schorzeń laryngologicznych. Leczone jest m.in. zapalenie migdałków poprzez ich usunięcie. Można poddać się także polipektomii nosa oraz diagnostyce bezdechu sennego. Pacjentów na leczenie przyjmuje tutaj m.in. dr n. med. Marzena Kubacka, specjalista otolaryngologii, która tytuł specjalizacyjny I stopnia uzyskała w 1994 roku, natomiast egzamin II stopnia zdała w 1999 roku, a w 2001 roku została doktorem medycyny stomatologicznej.
Operacyjnemu leczeniu migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego można poddać się także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Oddziale Otolaryngologicznym z Pododdziałem Otolaryngologii Dziecięcej. Lekarze wykonują tutaj także resekcję kompleksową przy raku migdałka, leczenie chirurgiczne guzów łagodnych szyi i krtani czy operacje na naczyniach i węzłach chłonnych szyi a także operacje ślinianek przyusznych i podżuchwowych. Takie i inne zabiegi wykonuje dr n. med. Jarosław Kapuściński, otolaryngolog I stopnia od 1978 i II stopnia od 1982 roku, który swoje doświadczenie medyczne zdobywał w Klinice Laryngologii we Wrocławiu.