Na zabieg adenotomii, czyli usunięcia trzeciego migdałka, udać się powinni pacjenci, zmagający się z jego przerostem oraz przewlekłymi zapaleniami, co prowadzi do nawracających infekcji dróg oddechowych. Z kolei wśród wskazań do usunięcia migdałków podniebiennych (tonsillektomii) wymienia się m.in. obecność w migdałkach bakterii, które powodować mogą np. stany zapalne serca, ropień i nacieki zapalne okołomigdałkowe, nawracające bakteryjne zakażenia migdałków oraz podejrzenia nowotworu migdałków. Adenotomię, czyli usunięcie migdałka gardłowego, wykonuje się w przypadku dwóch najczęstszych sytuacji klinicznych - jego przerostu oraz przewlekłego zapalenia i związanych z nim nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Zarówno zabieg usunięcia migdałka gardłowego, jak i migdałków podniebiennych najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (niejednokrotnie na życzenie pacjenta istnieje możliwość wykonania tych procedur w znieczuleniu ogólnym).
Leczenie operacyjne migdałków w Zielonej Górze – kto ma je w swojej ofercie
Leczenie migdałków przeprowadza się w Centrum Medycznym ALDEMED. W placówce świadczona jest cała gama procedur operacyjnych z zakresu laryngologii: udać się można do niej na zabieg usunięcia trzeciego migdałka a także na korekcję krzywej przegrody nosowej, która może być połączona również ze zmniejszeniem małżowin nosowych. Oferta Centrum obejmuje ponadto usuniecie brodawczaków jamy ustnej, zabieg podcięcia wędzidełka języka, usunięcie polipów nosa oraz usunięcie torbieli zatoki szczękowej.
W Zielonej Górze na operacje i leczenie migdałków udać się można także do Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego. W placówce przeprowadzana jest cała gama procedur z zakresu laryngologii: udać się można do niej na adenotomię (usunięcie trzeciego migdałka), która połączona może być z założeniem drenów wentylacyjnych do uszu. W ośrodku pacjenci poddać się mogą również usunięciu lub przecięciu migdałków podniebiennych wraz z usunięciem migdałka gardłowego. Wspomniane procedury przeprowadzane są zwykle w znieczuleniu miejscowym (na życzenie pacjenta zastosować można znieczulenie ogólne). Oferta Szpitala obejmuje ponadto koagulację naczyń w przegrodzie nosa (laserem lub argonem), podcięcie wędzidełka języka, przedmuchanie trąbek słuchowych metodą Politzera, korekcję krzywej przegrody nosowej oraz usunięcie ciała obcego z gardła lub krtani.