Chirurgia ręki to dziedzina, skupiająca się na leczeniu chorób, urazów i zniekształceń, dotyczących kończyny górnej. Łączy ona wiedzę z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, chirurgii plastycznej, a nawet mikrochirurgii. Przy zabiegach dotyczących ręki, łokci czy nadgarstków wykorzystywana jest również wiedza z zakresu neurologii, reumatologii i chirurgii naczyniowej. Schorzenia, występujące w obrębie ręki, to między innymi zespół kanału Guyona, przykurcz Dupuytrena czy zespół de Quervaina. Częste są także wady wrodzone i deformacje rąk, zespół cieśni nadgarstka lub łokieć tenisisty i golfisty. Diagnostykę i leczenie w obrębie ręki przeprowadza chirurg ortopeda.
Operacje i leczenie ręki, łokcia oraz nadgarstka w Krakowie
W przypadku problemów z łokciami lub nadgarstkami można udać się dr n. med. Tomasza Pardały, który w roku 2008 zdobył tytuł specjalisty z ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Polsce, a w 2010 roku w Wielkiej Brytanii. Jest instruktorem kursów dla chirurgów ortopedów, dotyczących metod artroskopowych (również w zakresie ręki) oraz implantacji protez stawów. Przeprowadza badania USG narządu ruchu, w jego ofercie znajduje się też zaopatrywanie urazów w obrębie stawów oraz zabiegi alloplastyki stawów.
Operacje i leczenie ręki, łokcia i nadgarstka wykonuje również lek. med. Sylwia Krzykawska, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizuje się w chirurgii ręki oraz technikach mikrochirurgicznych, przeprowadzając m.in. operacje ganglionów, przykurczu Dupuytrena i zespołu cieśni kanału nadgarstka oraz szycie ścięgien i alloplastykę stawów w obrębie ręki. Jest lekarzem sportowym piłkarzy i hokeistów MKS Cracovia, a także posiada uprawnienia do orzekania o zdolności do uprawiania danej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież.
Choroby ręki, wymagające zabiegów chirurgicznych, leczy w Krakowie także dr n. med. Mariusz Bonczar, specjalista chirurgii ogólnej I stopnia i specjalista ortopedii i traumatologii II stopnia. Doświadczenie zawodowe rozwijał w Instytucie Kleinerta w Louisville podczas szkolenia z chirurgii ręki, ponadto jest uważany za Międzynarodowy autorytet medyczny z tej dziedziny. Jest organizatorem kursów z zakresu chirurgii ręki o randze międzynarodowej. Posiada Europejską Specjalizację Chirurgii Ręki (FESSH). Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego oraz Komitetu do Spraw Egzaminów Specjalizacyjnych Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki.