W przypadku schorzeń ortopedycznych kończyn górnych należy się udać do ortopedy lub specjalisty z zakresu chirurgii ręki. Zajmuje się on zarówno leczeniem zachowawczym, jak i operacyjnym uszkodzeń całej ręki (od palców do okolicy barku). U chirurga ręki lub specjalisty ortopedii szukać można pomocy w momencie uszkodzeń nerwów i ścięgien, złamań kości promieniowej i kości palców (obręb ręki), przy zmianach zwyrodnieniowych (obręb łokcia) oraz uszkodzeniach pierścienia rotatorów, w zespole zamrożonego barku i przy uszkodzeniu splotu ramiennego (obręb barku).
Leczenie schorzeń i uszkodzeń ręki w Poznaniu – gdzie szukać pomocy
Na leczenie schorzeń ręki udać się można do dr n. med. Piotra Ogrodowicza, ortopedy i traumatologa. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie wokół chirurgii ręki, łokcia i barku: przeprowadza m.in. zabiegi artroskopii nadgarstka, łokcia i barku oraz endoprotezoplastyki stawów ręki, łokcia i barku. Koncentruje się także na badaniach z zakresu propriocepcji i biomechaniki stawu ramiennego. Jest głównym konsultantem ortopedycznym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pełni funkcję sekretarza Sekcji Chirurgii Ręki, Barku i Łokcia Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego.
W Poznaniu operacje i leczenie ręki / łokcia / nadgarstka przeprowadza również dr n. med. Piotr Czarnecki, specjalista ortopedii, traumatologii i chirurgii ręki. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu operacyjnego leczenia uszkodzeń w obrębie ręki, w tym „Kurs zespoleń złamań w obrębie kończyny górnej”. Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, w tym publikacji „Niestabilność nadgarstka w reumatoidalnym zapaleniu stawów: przebieg i leczenie”. W leczeniu zachowawczym wykorzystuje np. fizykoterapię oraz falę uderzeniową. Jego oferta leczenia operacyjnego obejmuje m.in. artroskopię stawów kończyny górnej (nadgarstek, łokieć, bark) oraz artroplastykę stawów kończyny górnej. Przeprowadza również operacje odbarczenia nerwów w zespole kanału nadgarstka oraz rowka nerwu łokciowego.
Z problemem ortopedycznym w obrębie ręki i poszczególnych jej części udać się można także do dr n. med. Przemysława Nawrota, specjalisty ortopedii i traumatologii. Jest autorem pracy „Czynność nerwu łokciowego po operacyjnym leczeniu zespołu rowka nerwu łokciowego” oraz podręcznika „Techniki operacyjne stosowane w leczeniu neuropatii uciskowych kończyny górnej”. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii ręki. Przeprowadza operacyjne leczenie choroby Dupuytrena, likwidację przykurczów palców, transpozycję nerwu łokciowego oraz podskórną transpozycję przednią nerwu łokciowego. Zajmuje się również usuwaniem guzków tkanek miękkich przedramienia.