Stan zapalny najczęściej atakuje zatoki czołowe, szczękowe i sitowe, a objawy zależą od miejsca, w którym się on pojawił. Pacjent cierpiący z powodu chorób zatok może uskarżać się na np. ból w okolicy czoła, ból górnej szczęki, zębów oraz uczucie ucisku policzków, a także obrzęk powiek i okolic oczu. O stanie zapalnym zatok może świadczyć też zatkany nos i upośledzenie węchu. Niepokój powinna wzbudzić podwyższona temperatura, brak apetytu i ból nosa przy pochylaniu. Aby zdiagnozować schorzenie, specjalista laryngolog przeprowadza badanie endoskopowe. Zapalenie zatok można leczyć antybiotykiem bądź operacyjnie poprzez endoskopię, chirurgiczną korektę przegrody nosowej oraz polipektomię, czyli usunięcie narośli, blokujących drożność nosa. Każdy z zabiegów wymaga ok.dwudniowego pobytu w szpitalu, a jego czas zależy od rodzaju operacji. Zwykle zabiegi tego rodzaju wymagają znieczulenia ogólnego w obecności anestezjologa.
Placówki medyczne w Bydgoszczy, w których można wyleczyć zatoki
Operacje i leczenie zatok u najmłodszych można przeprowadzić w znajdującym się przy ul. Chodkiewicza Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. Zabieg wykonuje się tu techniką endoskopową wewnątrznosowo. Dzięki zastosowaniu endoskopu można zobaczyć, co jest powodem schorzenia, i usunąć go. Podczas operacji poszerza się ujście zatok i wycina ewentualne zmiany. W szpitalu można także wyleczyć zatoki poprzez tzw. balonikowanie, czyli cewnikowanie zatok, polegające na poszerzeniu ujścia zatoki za pomocą napompowanego balonika.
Leczenie i operacje zatok znajdują się w zakresie usług prof. dr hab. n. med. Henryka Kaźmierczaka, specjalisty z zakresu laryngologii, który pomaga pozbyć się choroby zatok, stosując operacje endoskopowe oraz korektę przegrody nosowej. Profesor Kaźmierczak prowadzi także leczenie w przypadku porażeń nerwu twarzowego, niedrożności dróg łzowych bądź torbieli zatok przynosowych.
Zatoki można wyleczyć i zoperować także w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Bizela przy ul. Ujejskiego. W tym celu przeprowadza się operacje endoskopowe nosa i zatok FESS, a także sinusoskopię. W przypadku chorych zatok czołowych wykonywana jest punkcja Becka oraz minitrefinacja. Można tu również przeprowadzić tonsillectomię, czyli wyłuszczenie migdałków podniebiennych, mikrolaryngioskopię oraz operację usunięcia ślinianki podżuchwowej i przyusznej.