Wśród schorzeń, dotykających zatoki oboczne nosa, można wymienić: ostre zapalanie zatok, nawracające ostre zapalenie zatok, podostre zapalenie zatok oraz przewlekłe zapalenie zatok. Tym schorzeniom mogą sprzyjać różne czynniki środowiskowe, tryb życia oraz indywidualne cechy anatomiczne pacjenta. Należą do nich częste infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, alergiczne nieżyty nosa, polipy nosa, a także wady anatomiczne jamy nosowej (np. skrzywienie przegrody nosa). Ponadto może im sprzyjać zanieczyszczone powietrze, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura otoczenia, palenie papierosów oraz zepsute zęby. Postaci zapalenia zatok warto leczyć, gdyż mogą one prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie mózgu czy zakrzepowe zapalenia zatoki jamistej.
Gdzie można wyleczyć zatoki w Lublinie
Lekarzem, zajmującym się w Lublinie leczeniem operacyjnym zatok przynosowych, jest lek. med. Wojciech Goliszek, otolaryngolog (specjalizacja I stopnia w 1989 i II stopnia w 1993 roku), który swoje doświadczenie z zakresu przeprowadzania takich zabiegów zdobywał w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie na Pododdziale Laryngologii. Jego szczególnym zainteresowaniem zawodowym jest endoskopia nosa i zatok, można się także do niego udać na konsultacje laryngologiczne z zakresu leczenia zatok przynosowych oraz czołowych.
Operacje i leczenie zatok to również oferta Pododdziału Laryngologii Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Bożego. Na tym oddziale można poddać się operacjom endoskopowym nosa i zatok (FEES) oraz operacjom endoskopowym nosa i zatok z usunięciem polipów. Oddział wyposażony jest w aparaturę endoskopową z zestawem optyk endoskopowych. Lekarze przeprowadzają tutaj także inne zabiegi laryngologiczne z zakresu mikrochirurgii krtani, usunięcia migdałków podniebiennych, usunięcia migdałka gardłowego a także zmniejszenia migdałków podniebiennych czy podcięcia wędzidełka języka.
Kolejnym lekarzem, do którego pacjent z Lublina i okolic może udać się na leczenie operacyjne przewlekłego zapalenia zatok, jest dr hab. n. med. Janusz Klatka, specjalista otolaryngologii (I stopnia od 1984 i II stopnia od 1987 roku), który zdobywał zagraniczne i krajowe doświadczenie z zakresu zabiegów laryngologicznych, np. w Klinice Otolaryngologii w Antwerpii (staż w 1994 roku) oraz w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Lublinie. W praktyce lekarskiej specjalizuje się m.in. w leczeniu operacyjnym stanów zapalnych i nowotworów nie tylko zatok obocznych nosa, ale także gardła, krtani i uszu.