Co to jest przepuklina brzuszna?
Przepuklina brzuszna jest uwypukleniem otrzewnej, w której dochodzi do przemieszczania się narządów (najczęściej jelit) znajdujących się w jamie brzusznej poza jej granice.
Każda przepuklina składa się z:
- wrót, czyli miejsca, przez które wydostaje się zawartość przepukliny
- kanału, czyli drogi, przez którą zawartość przepukliny wydostaje się do tkanek podskórnych
- worka (w przypadku przepukliny brzusznej jest on utworzony z otrzewnej), który otacza przedostające się do niego narządy
- zawartości, czyli narządu, który zmienił swoje położenie (w przypadku przepukliny brzusznej jest to najczęściej jelito cienkie)
Zazwyczaj przepukliny brzuszne tworzą się w miejscach o naturalnie osłabionej wytrzymałości, takich jak kanał pachwinowy, pępek i kanał udowy, który znajduje się w trójkącie udowym.
Rodzaje przepuklin brzusznych
Na liście najczęściej występujących przepuklin brzusznych znajdują się:
- przepuklina pachwinowa, która rozwija się w obrębie kanału pachwinowego
- przepuklina kresy białej, która powstaje w środkowym obrębie jamy brzusznej powyżej pępka
- przepuklina pępkowa, która uwypukla się przez poszerzony pierścień pępkowy
- przepuklina udowa, która występuje poniżej więzadła pachwinowego
- przepuklina pooperacyjna, która powstaje po zabiegu w obrębie jamy brzusznej, może być wynikiem krwiaków w ranie, zakażenia rany, złej techniki szycia lub długiego cięcia
Jak powstaje przepuklina brzuszna?
Rozwój przepuklin brzusznych warunkuje wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest osłabienie ściany jamy brzusznej. Budowa brzucha warunkuje, iż w niektórych miejscach ściany jamy brzusznej są naturalnie słabsze i to właśnie w tych miejscach najczęściej powstaje przepuklina.
Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na powstanie przepuklin brzusznych są przewlekłe choroby wywołujące nadmierny nacisk na tłocznię brzuszną, w tym długotrwałe choroby płuc, które wywołują uporczywy kaszel, schorzenia gruczołu krokowego oraz jelita grubego. Ponadto wskazuje się na częstszy rozwój zjawiska u osób z nadmierną otyłością oraz palaczy tytoniu.
Na powstawanie przepukliny wpływa także zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Rośnie ono w trakcie wysiłku fizycznego (zwłaszcza podczas podnoszenia ciężarów), oraz przy kichaniu. W efekcie jelita mocniej napierają na ścianę jamy brzusznej od wewnątrz. Jeśli w miejscu naporu ściana jest osłabiona, może dojść do pojawienia się przepukliny.
W oparciu o etiopatogenezę przepukliny możemy podzielić na:
- wrodzone (powstałe w wyniku nieprawidłowości rozwojowych)
- nabyte (rozwijające się z powodu podwyższonego ciśnienia śródbrzusznego utworzonego przez tłocznię brzuszną czyli skurcz mięśni np. podczas dźwigania ciężarów, przy nasilonym kaszlu lub w wyniku urazu)
Przepuklina brzuszna - objawy
Objawy przepukliny brzusznej są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, bowiem niektóre odmiany przepukliny z początku nie wywołują żadnych dolegliwości. Na zespół symptomów charakterystycznych dla wszystkich postaci przepukliny brzusznej składają się:
- przypominające guz uwypuklenie ciała w okolicy pępka, pachwiny, nadbrzusza lub blizny pooperacyjnej - z początku da się je odprowadzić do wnętrza ciała, jednak wraz z rozwojem przepukliny staje się to coraz trudniejsze, aż w końcu niemożliwe
- ból, pieczenie oraz uczucie ciągnięcia w trakcie uciskania guza
- promieniujący ból w czasie kaszlu, wysiłku fizycznego, parcia na mocz i stolec
Przepuklina brzuszna z biegiem czasu zaczyna się powiększać - wówczas nasilają się związane z nią dolegliwości. Wyjątkowo niebezpiecznym stanem jest uwięźniecie przepukliny. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej ucisk jelit we wrotach. Prowadzi to do niedrożności mechanicznej, a w dalszej kolejności do martwicy oraz przedziurawienia jelit.
Leczenie przepukliny brzusznej
Każda przepuklina brzuszna wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, o ile nie występują bezwzględne przeciwwskazania do wykonania operacji lub znieczulenia. W takich sytuacjach stosuje się pasy przepuklinowe brzuszne, które zapobiegają wydostaniu się przepukliny z brzucha, poprzez zewnętrzne uciskanie wrót przepukliny. Metoda ta jest jednak bardzo rzadko stosowana i zwykle dotyczy starszych pacjentów z poważnymi schorzeniami współistniejącymi, które uniemożliwiają przeprowadzenie operacji przepukliny brzusznej.
Współcześnie wyróżnia się dwie metody leczenia operacyjnego. Klasyczny zabieg chirurgiczny polega na wykonaniu cięcia, przez które chirurg dostaje się do jamy brzusznej, usuwa przepuklinę i zszywa miejsce, przez które narządy wydostały się na zewnątrz. Zwykle do tego celu używa specjalnej siatki przepuklinowej wykonanej z materiału syntetycznego. Siatka zmniejsza ryzyko nawrotu przypadłości i jest niezastąpiona w leczeniu zwłaszcza dużych przepuklin.
Innym rozwiązaniem jest laparoskopowa operacja przepukliny brzusznej. W tym wariancie chirurg za pomocą kaniuli wprowadza do jamy brzusznej laparoskop, który pozwala uwidocznić przepuklinę. Następnie przez małe cięcie (znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznej operacji) wprowadza narzędzia chirurgiczne, które służą do usunięcia przepukliny i wprowadzenia siatki.
Nietolerancja siatki po operacji przepukliny
Siatki przepuklinowe wykonuje się ze specjalnych tworzyw, które z reguły są dobrze tolerowane przez organizm. Może się jednak zdarzyć, że organizm pacjenta źle zareaguje na siatkę. W takim przypadku w miejscu wszczepu rozwija się silny stan zapalny, rana otwiera się, czemu towarzyszy duża ilość wydobywającej się z tego miejsca wydzieliny oraz ból. Objawy nietolerancji siatki zwykle próbuje się leczyć zachowawczo, jeśli jednak to nie pomoże, siatkę trzeba będzie usunąć operacyjnie. Na szczęście stan taki zdarza się niezwykle rzadko i dotyczy mniej niż 1% pacjentów.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o operacje przepukliny brzusznej
Gdzie należy zgłosić się z przepukliną brzuszną?
Przepuklina brzuszna wymaga interwencji chirurgicznej, dlatego z objawami tej przypadłości należy udać się do lekarza właśnie takiej specjalizacji. Chirurg w pierwszej kolejności oceni stan pacjenta, a następnie skieruje go na operację.
Czy ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn może oznaczać przepuklinę?
Ból to tylko jeden z objawów przepukliny. Charakterystycznym symptomem jest uwypuklenie, które można odprowadzić do wnętrza ciała. Towarzyszący mu ból jest charakterystyczny, ponieważ opisuje się go jako uczucie ciągnięcia oraz pieczenia.
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji przepukliny brzusznej?
Każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. W przypadku operacji przepukliny brzusznej są to m.in: krwiak powstały w miejscu operacji oraz nadkażenie rany. Znacznie rzadziej dochodzi do odrzutu siatki zastosowanej w przebiegu operacji oraz poważniejszych powikłań.
Jakich zasad należy przestrzegać po operacji przepukliny brzusznej?
Po zabiegu pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 4 tygodni. Ten czas musi poświęcić przede wszystkim na odpoczynek. Warto pamiętać także o zdrowej, bogatej w błonnik diecie, oraz ograniczaniu produktów wzdymających. Powrót do intensywnej aktywności fizycznej jest możliwy nie wcześniej niż po 3 miesiącach od operacji i warto skonsultować go z lekarzem.
Operacje przepukliny brzusznej - opinie pacjentów
Poniżej znajdują się opinie pacjentów, którzy poddali się operacji przepukliny brzusznej. Wszystkie komentarze zostały zamieszczone przez osoby, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Operacja przebiegła bezproblemowo
Umów wizytę!
Jeśli zmagasz się z przepukliną brzuszną, nie wahaj się - skontaktuj się z nami jeszcze dziś! Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 32 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty w terminie, który będzie Ci odpowiadał.
Zadzwoń do nas: 22 417 40 30 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- Mackiewicz Z. (red.), "Współczesne leczenie przepuklin brzusznych", Warszawa, 2006, ISBN: 83-200-3227-X
- Ellison C., Zollinger Jr R. M., "Atlas zabiegów chirurgicznych", Wrocław, 2019, ISBN: 978-83-66310-30-8
3.5/5 (opinie 104)