Przepuklina brzuszna jest schorzeniem, w trakcie którego dochodzi do przemieszczenia się narządów, znajdujących się w jamie brzusznej poza ich naturalne położenie. Najczęściej występującą przepukliną brzuszną jest przepuklina pachwinowa, często występuje też przepuklina udowa, kresy białej, pępkowa oraz pooperacyjna. Schorzenie wymaga leczenia chirurgicznego.
Zaopatrzenie przepukliny brzusznej w Gdyni – gdzie można udać się na zabieg
W Gdyni na zaopatrzenie przepukliny brzusznej udać się można do Centrum Medycznego Dąbrowa-Dąbrówka. W placówce świadczona jest cała gama usług z zakresu chirurgii ogólnej (zabiegi chirurgiczne wykonywane w trybie jednodniowym). Poddać się w niej można operacji przepukliny powłok brzusznych oraz przepukliny popoperacyjnej (małej lub dużej) powłok brzusznych. W ośrodku operuje się także przepukliny pachwinowe oraz nawrotowe. Oferta Centrum obejmuje ponadto m.in. usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową.
Leczeniem chirurgicznym przepuklin brzusznych zajmuje się także lek. med. Elżbieta Bednarczyk, specjalistka chirurg ogólny. Staż naukowy ukończyła w Szpitalu im. Floriana Ceynowy w Wejherowie, a doświadczenie zawodowe zdobywała na Oddziale Chirurgii w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Specjalizuje się m.in. w leczeniu operacyjnym przepuklin - wykonała ponad 540 operacji tego rodzaju. Wszystkie operacje przepuklin przeprowadza metodą beznapięciową, czyli z wszczepieniem materiału syntetycznego (siatki polipropylenowej). Zaopatruje przepukliny brzuszne pooperacyjne, pępkowe, w kresie białej oraz pachwinowe i mosznowe.
W Gdańsku, który znajduje się około 21 kilometrów od Gdyni, operacje przepukliny brzusznej wykonuje lek. med. Jarosław Małys, specjalista chirurg ogólny i proktolog. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Posiada certyfikat uczestnictwa w Pracach Polskiego Klubu Przepuklinowego. Ukończył również specjalistyczny kurs z zakresu chirurgii przepuklin przedniej ściany brzucha. W leczeniu przepuklin powłok brzusznych operuje metodą z wykorzystaniem siatki syntetycznej lub tkanek własnych chorego (drugą metodę stosuje w przypadku małych przepuklin, gdy średnica wrót nie przekracza 5 centymetrów). Zaopatruje także przepukliny powłok brzusznych pooperacyjne (z użyciem siatki lub bez), przepukliny nawrotowe (najczęściej z użyciem siatki) oraz przepukliny pachwinowe (z wykorzystaniem siatki).