Niestabilność rzepki objawia się nawracającymi zwichnięciami, podczas których rzepka przemieszcza się na boczną stronę kolana, a także nawykowymi podwichnięciami rzepki, których efektem jest przeskakiwanie lub ustępowanie kolana. Celem leczenia operacyjnego jest korekcja wadliwego mechanizmu wyprostu kolana, a także zapewnienie całkowitej zgodności w stawie rzepkowo-udowym. Wśród operacyjnych metod stabilizujących rzepkę wyróżnia się korekcję kostną (np. metodą Elmslie-Trillat), korekcję na tkankach miękkich (m.in. plastykę ze wzmocnieniem VMO, czyli głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda oraz plastykę MPFL - troczka przyśrodkowego rzepki), a także metody mieszane. Coraz częściej operacje korygujące niestabilność rzepki wykonywane są metodą artroskopową.
Operacja stabilizująca rzepkę w Polsce
Krakowski Specjalistyczny Ośrodek Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Ortoklinik oferuje zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii urazowej, chirurgii rekonstrukcyjnej oraz medycyny sportowej. Wśród metod leczenia schorzeń w obrębie kolana, oprócz korekcji niestabilności rzepki, w ofercie placówki znajduje się osteotomia podkolanowa, mozaikoplastyka i synowektomia. Placówka dysponuje własnym aparatem ultrasonograficznym, dzięki czemu na miejscu można wykonać diagnostyczne badanie obrazowe USG stawu kolanowego, stawu skokowego, bądź mięśni.
W Toruniu operacyjna korekcja niestabilności rzepki znajduje się w ofercie dr n. med. Łukasza Paczesnego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który swoje kwalifikacje zawodowe podnosi, uczestnicząc w licznych szkoleniach specjalistycznych nie tylko w Polsce, ale również w USA, Holandii i Niemczech. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Poradni Ortopedycznej Lecznic Citomed, na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym dla Dorosłych i Dzieci Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu, a także w klinice Orvit Clinic, która jest jego autorskim projektem.
W Warszawie operacje stabilizujące rzepkę może przeprowadzić lek. med. Andrzej Komor, ortopeda i traumatolog narządu ruchu. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń stawu kolanowego, stawu skokowego i stopy, jak również stawu ramiennego. Ukończył Wydział Lekarskim AM w Warszawie, a kwalifikacje zawodowe doskonali, uczestnicząc w zjazdach i szkoleniach naukowych z zakresu chirurgii ortopedycznej, np. „Advanced Surgical Treatment of Shoulder and Knee Patology. Arthrex Training Center” w Stanach Zjednoczonych oraz „ Hip and Knee Alloplasty – Landeskrankenhaus Steyr” w Austrii. Należy do Europejskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana I Artroskopii, a podczas Euro 2012 pracował jako lekarz boiska, odpowiadając za opiekę medyczną nad zawodnikami podczas meczy na Stadionie Narodowym.