Osoby transseksualne, które chcą poddać się chirurgicznej zmianie płci, muszą przejść złożony, kilkuletni proces, na który składa się szereg wizyt u specjalistów – w tym seksuologa – terapia hormonalna oraz sama operacja. Pacjenci typu M/K, czyli transkobiety, poddają się SRS (Sex Reassignment Surgery), zabiegowi polegającemu na chirurgicznym uformowaniu pochwy z penisa i moszny. Operacja trwa ok. 7 godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Zabieg SRS polega na usunięciu jąder, ciała gąbczastego i moszny oraz prawie całych nasieniowodów. W trakcie operacji chirurg formuje pochwę ze skóry penisa i napletka, w razie potrzeby przeszczepiając część jelita (jeżeli ilość materiału nie jest wystarczająca na wytworzenie pochwy o odpowiedniej głębokości). Kolejnym krokiem jest wymodelowanie łechtaczki z górnej części żołędzi. Następnie lekarz przyszywa pochwę do otrzewnej, pozostawiając niewielką bliznę na podbrzuszu. Pacjentka pozostaje w klinice przez ok. 12 dni. Podczas pobytu w szpitalu przez ok. tydzień musi nosić specjalny cewnik oraz tzw. prawidło podtrzymujące utworzony kanał pochwowy.
Część transkobiet poddaje się także zabiegom chirurgicznym feminizującym twarz, czyli operacjom FFS (Facial Feminization Surgery). W ramach tych procedur mogą powiększyć piersi, usta lub pośladki, zmienić kształt nosa bądź pozbyć się jabłka Adama. Nierzadko przechodzą także operacje obniżenia linii włosów.
Operacje zmiany płci osób typu M/K
Obecnie w Polsce operacjami zmiany płci zajmuje się kilku doświadczonych lekarzy. Transkobiety mogą przejść taki zabieg w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Jak twierdzi dyrektor placówki, mgr Ewa Książek-Bator, ośrodek wykonuje 12-15 takich operacji rocznie (są to wyłącznie zabiegi zmiany płci z mężczyzny na kobietę). UCK to wielospecjalistyczny szpital kliniczny przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – największa tego typu placówka na Pomorzu i jedna z największych w kraju. Kierownikiem Kliniki Urologii UCK jest prof. dr hab. n. med. Kazimierz Krajka, Konsultant Wojewódzki ds. urologii. Jest członkiem wielu stowarzyszeń medycznych, wśród których można wymienić Europejskie Towarzystwo Urologiczne oraz Europejskie Towarzystwo Chirurgii Męskich Narządów Rozrodczych. W klinice przeprowadza złożone zabiegi SRS.
W gdańskim UCK pracuje również prof. dr hab. Czesław Stankiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii. Jest autorem i współautorem 120 prac naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz ponad 150 doniesień przedstawionych na krajowych i międzynarodowych kongresach. Profesor jest członkiem European Laryngological Society (ELS) i Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi (PTOChGiSz). Prócz tego pełni zaszczytną funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie otorynolaryngologii. Można umówić się na wizytę u niego także w klinice Swissmed. Transkobiety poddają się w jego gabinecie operacji usunięcia jabłka Adama.
Osoby transseksualne typu m/k mogą powierzyć swoje zdrowie również kadrze medycznej Szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi. Ordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej jest prof. nadzw. UM Bogusław Antoszewski, specjalista chirurgii plastycznej, zaś jego zastępcą jest dr n. med. Paweł Pisera. Znakomicie wykwalifikowany zespół medyczny zajmuje się całkowitą zmianą płci pacjenta – począwszy od usunięcia jabłka Adama, a skończywszy na złożonych zabiegach modelowania żeńskich narządów płciowych.
Operacje plastyczne transkobiet
Operacje zmiany płci z męskiej na żeńską oferuje także Klinika Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed w Poznaniu. Zabiegi wykonuje w niej dr n. med. Tomasz Dydymski, który wiedzę w dziedzinie chirurgii plastycznej zdobywał na stypendium w oddziale chirurgii plastycznej Cleveland Clinic w USA oraz w czasie pracy w klinice w Polanicy Zdroju. Drugim specjalistą chirurgii plastycznej ośrodka jest dr Andrzej Bielecki. On również doskonalił się w licznych zagranicznych placówkach, w tym w Jenie, Lyonie i Dusseldorfie. Doktor należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
Pacjenci chcący przejść zabieg w Poznaniu mogą udać się także do gabinetu dr Mikołaja Kubasika (Dr Kubasik Chirurgia Plastyczna), chirurga ogólnego, który w latach 1997-2010 współpracował z dr Andrzejem Bieleckim. Specjalizację w zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej uzyskał w Klinice Chirurgii Plastycznej w Polanicy Zdroju pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. dr h.c. Kazimierza Kobusa. Obecnie pracuje jako starszy asystent Kliniki Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dr Kubasik jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń, a także IPRAS (International Confederation for Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery). Przeprowadza zabiegi również w poznańskim szpitalu prywatnym Med-Polonia.
Jednym z zabiegów często wybieranych przez transkobiety jest depilacja laserowa, pozwalająca pozbyć się zbędnego owłosienia na twarzy i ciele. W Częstochowie takie usługi oferuje im ośrodek Derma-Clinic, wykorzystujący laser diodowy Light Sheer ET amerykańskiej firmy Lumenis. System posiada certyfikat jakości wydany przez FDA oraz liczne certyfikaty, w tym ISO 9001. Placówką kieruje dr n. med. Joanna Magdziarz-Orlitz, dermatolog.