Operacyjna korekcja płci z żeńskiej na męską

Lekarze wykonujący operacyjna korekcja płci z żeńskiej na męską

Posiadamy w ofercie 1 specjalistów w 2 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 3 różnych placówkach. Usługa operacyjna korekcja płci z żeńskiej na męską jest najczęściej wykonywana przez chirurga ogólnego i chirurga plastycznego.

lek. Aleksandra Starościak

chirurg ogólny

w Klinika Medyczna Wilmed

Operacyjna korekcja płci z żeńskiej na męską - informacje

Sala operacyjna w Klinika Medyczna Wilmed Sala operacyjna w Klinika Medyczna Wilmed

W odróżnieniu od transkobiet osoby transseksualne typu K/M (transmężczyźni), które zdecydowały się na chirurgiczną korektę płci, przechodzą bardziej złożone operacje. W ich przypadku zabiegi można podzielić na kilka faz (I, II i III etap). Pierwszą jest mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie gruczołów piersiowych. Następna faza to wycięcie macicy wraz z przydatkami, czyli szyjką i członem – histerektomia, ewentualnie histerektomia radykalna (panhisterektomia), jeśli podczas zabiegu chirurg usuwa także jajowody i jajniki. Lekarze stosują dwie techniki operacji: laparoskopową oraz klasyczną, przy której chirurg prowadzi ok. 7-centrymetrowe poziome cięcie przez powłoki brzuszne. Z kolei przy metodzie laparoskopowej (Total Laparoscopic Hysterectomy, TLH) wykonuje 2-3 otwory, przez które wprowadza gaz, źródło światła i laser. Po zakończeniu zabiegu usuwa narządy przez otwory brzuszne.

Najbardziej złożoną operacją, jakiej poddają się transmężczyźni, jest formowanie penisa i moszny (neophalloplastyka). Podobnie jak wcześniejsze procedury, przeprowadza się je w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Najczęściej chirurdzy wytwarzają penisa z tkanki podskórnej pobranej z pachwiny wraz z tętnicą z uda. Ostateczna długość prącia zależy od długości tętnicy, a grubość – od posiadanej przez transmężczyznę tkanki tłuszczowej. Szwy zdejmuje się po ok. 2-3 tygodniach. Po zagojeniu ran zabiegowych w sztucznie utworzonym penisie umieszcza się specjalną silikonową protezę. Istnieją już nowoczesne protezy hydrauliczne, jednak ich wysokie ceny (kilkaset tys. zł) sprawiają, że stać na nie jedynie bardzo zamożnych pacjentów.

Kliniki oferujące operacje transseksualne K/M

Operacje zmiany płci osób typu K/M wymagają ze strony wykonujących je chirurgów dużego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Stopniowo rośnie liczba pacjentów zdecydowanych na takie zabiegi, stąd kolejni lekarze wychodzą im naprzeciw, przechodząc kursy z zakresu przeprowadzania chirurgicznej korekty płci. Jednym z ośrodków oferujących tego typu usługi jest Klinika Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed. Ich przeprowadzaniem zajmuje się dr Tomasz Dydymski, chirurg plastyczny mogący się poszczycić ukończeniem szeregu zagranicznych szkoleń z zakresu chirurgii plastycznej. M.in. odbył kursy doskonalące w Madrycie, Utrechcie i Pittsburghu. Od 2005 roku obejmuje stanowisko Starszego Asystenta w Szpitalu Chirurgii Plastycznej w Polanicy Zdroju. Do zespołu kliniki należy również dr n. med. Małgorzata Kuźlan, autorka ponad 130 publikacji naukowych, a także dr Andrzej Bielecki, jeden z prekursorów chirurgii plastycznej w Polsce, pełniący obecnie funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii plastycznej w Wielkopolsce.

Kolejną placówką, w której przeprowadza się korektę płci osób K/M, jest Klinika Chirurgii Plastycznej dr A. Sankowskiego w Warszawie. Specjaliści ośrodka zajmują się zarówno wykonywaniem pojedynczych zabiegów, takich jak np. wytworzenie moszny z warg sromowych, jak i całościową zmianą płci z żeńskiej na męską. Do zespołu chirurgów plastycznych wykonujących zabiegi w klinice należy, prócz wybitnego specjalisty i nowatora wielu technik zabiegowych, dr n. med. Andrzeja Sankowskiego, również dr n. med. Lubomir Lembas oraz dr n. med. Wojciech Witkowski – chirurdzy plastyczni będący członkami Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE).

Etapy zmiany płci osób typu K/M

Pacjenci K/M chcący przejść drugi etap chirurgicznej zmiany płci mogą skorzystać z oferty ośrodka Mediconcept we Wrocławiu. Wykonywaniem histerektomii zajmuje się dr n. med. Marek Pochwałowski, ginekolog-położnik II stopnia. Przez kilkanaście lat pracował w Klinice Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jego specjalnością są laparoskopowe zabiegi ginekologiczne. Przed operacją wycięcia macicy zleca pacjentom standardowe badania typu EKG, morfologia i badanie moczu. Na życzenie pacjentów poddaje ich także badaniom ginekologicznym.

W Szczecinie takie zabiegi przeprowadza dr n. med. Andrzej Niedzielski, doświadczony ginekolog. Do 2009 roku obejmował stanowisko ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu w Policach, następnie zaczął prowadzić Oddział Położniczo-Ginekologiczny SPS ZOZ „Zdroje”, gdzie pracuje do tej pory. Prócz tego specjalista kieruje swoją własną praktyką lekarską (Prywatny Gabinet Ginekologiczny dr n. med. Andrzej Niedzielski).

Natomiast w Warszawie histerektomię przeprowadza dr Marek Marcyniak, ginekolog i seksuolog będący inicjatorem powstania pierwszego w Polsce Seksuologicznego Koła Naukowego przy Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie specjalista przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie (Specjalistyczny Gabinet Lekarski Ginekologia Położnictwo Seksuologia Marek Marcyniak). Doktor pracuje również jako adiunkt w II Klinice Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie.

Specjalistką, do której można zwrócić się o pomoc w takich przypadkach, jest również dr n. med. Wanda Skrzypczak, ginekolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie, a także dr n. med. Zbigniew Liber z krakowskiej Poradni Zdrowia Rodziny „Life”. Doktor Liber posiada duże doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów u transseksualistów typu K/M – na forum transseksualizm.pl często pojawiają się pozytywne opinie na temat oferowanych przez niego usług.

 

Gabinet zabiegowy w KCM Clinic Gabinet zabiegowy w KCM Clinic
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…