Parvektomia to zabieg chirurgicznego usunięcia żyły odstrzałkowej. Na czym dokładnie polega i jak przebiega ta procedura? Jakie są wskazania do tego typu zabiegu? Podpowiadamy.
Czym jest parvektomia?
Celem parvektomii jest usunięcie żyły odstrzałkowej, biegnącej na tylnej powierzchni goleni. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się metodą Babcocka, nazywaną inaczej strippingiem. Po znieczuleniu pacjenta, lekarz wykonuje dwa nacięcia: jedno w pachwinie, drugie w okolicy kostki przyśrodkowej. Dzięki nim specjalista jest w stanie wprowadzić do wnętrza żyły specjalne narzędzie, które się do niej przyczepia. W ten sposób, po jego przeciągnięciu przez całą długość naczynia, jest ono wyciągane razem ze zmienioną chorobowo żyłą. Cała operacja trwa zwykle nie więcej niż godzinę.
Operacyjne usunięcie żyły odstrzałkowej - wskazania i przeciwwskazania
Ze względu na rozwój małoinwazyjnych metod usuwania żylaków, parvektomię obecnie wykonuje się raczej rzadko. Wskazaniami do chirurgicznego usunięcia żyły odstrzałkowej są duże poszerzenia pni żylnych oraz żylaki, którym towarzyszą uciążliwe dolegliwości bólowe czy owrzodzenia. Parvektomii nie mogą poddać się z kolei osoby ze stanami niedokrwienia kończyn dolnych, pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz obrzękiem chłonnym kończyn dolnych. Podobnie jak inne zabiegi, tak również parvektomia nie powinna być przeprowadzana u kobiet w ciąży. Żylaki często same zanikają po rozwiązaniu, dlatego u ciężarnych pacjentek stosuje się jedynie leczenie zachowawcze.
Parvektomia - zalecenia pozabiegowe
Bezpośrednio po parvektomii zaleca się spacerowanie, przy zaznaczeniu, że dużego wysiłku nie należy podejmować jeszcze przez jakiś czas. Ze względu na to, iż przez kilkanaście dni po zabiegu pacjent może być nieco mniej sprawny, otrzyma on zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 4 tygodni. Opatrunek ściąga się zazwyczaj siódmego dnia po operacji - w tym czasie zdejmuje się także szwy, jeśli były zakładane. Należy pamiętać, że mimo zdjęcia opatrunku, wyroby uciskowe nadal powinny być noszone przez pacjenta. Czas korzystania z pończoch czy rajstop uciskowych jest określany przez lekarza. Zazwyczaj jest to kilka miesięcy.
Zalety i wady parwektomii
Największą zaletą parvektomii jest natychmiastowy efekt leczenia oraz możliwość usuwania zmian żylnych w wysokim stadium zaawansowania, w tym położonych głęboko pod skórą, gdzie mniej inwazyjne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Wady operacyjnego usunięcia żyły odstrzałkowej to z kolei konieczność pobytu w szpitalu i dłuższy okres rekonwalescencji. Pacjenci zwykle potrzebują kilku tygodni by wrócić do pełni sił, tymczasem w przypadku mniej inwazyjnych procedur jest to zaledwie parę dni.