Czym zajmuje się lekarz ortopeda dziecięcy?
Ortopedzi dziecięcy to specjaliści zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu ruchu występujących u dziecka. Do ich zadań należy również zapobieganie powikłaniom, które mogłyby pojawić się w późniejszym okresie oraz w znacznym stopniu ograniczać możliwości i sprawność ruchową pacjenta. Profilaktyka jest wówczas kluczowa, ponieważ u niektórych osób brak odpowiedniej interwencji specjalistycznej może prowadzić do trwałego inwalidztwa.
Ortopeda dla dzieci wykonuje też badania, a w tym testy czynnościowe poszczególnych elementów układu ruchu oraz powiązanych z nim nerwów i naczyń: krwionośnych i limfatycznych. W obszarze zainteresowania ortopedów dziecięcych leżą również przebyte przez dziecko urazy, a w tym złamania i zwichnięcia. W przypadku niemowląt ortopedzi zajmują się wczesnym rozpoznawaniem wad wrodzonych, zwłaszcza dysplazji stawów biodrowych oraz stopy końsko-szpotawej.
Co leczy ortopeda dziecięcy?
Do najczęściej rozpoznawanych przez ortopedę dziecięcego schorzeń zalicza się w szczególności wady postawy, a w tym lordozę, skoliozę i kifozę, złamania zmęczeniowe, stopę końsko-szpotawą, kolana szpotawe, kolana koślawe, płaskostopie, a także urazy o charakterze nagłym, takie jak pęknięcia kości, skręcenie stawu skokowego czy naderwanie ścięgna Achillesa. Ortopedzi dziecięcy zajmują się też często leczeniem dysplazji stawów biodrowych u noworodków.
Przypadłości, które leczy ortopeda dziecięcy:
- wady postawy,
- rozwojowa dysplazja stawu biodrowego,
- stopa końsko-szpotawa,
- paluchy koślawe,
- urazy, a w tym kontuzje sportowe,
- przywiedzenie przodostopia i inne wady stóp,
- skrzywienia kręgosłupa, w tym skoliozy,
- bóle i urazy kręgosłupa,
- bóle stawów nieznanego pochodzenia,
- deformacje klatki piersiowej,
- nawracające bóle: głowy, kolan, barku, biodra,
- skręcenie stawu,
- zespoły mięśniowo-powięziowe,
- choroby narządu ruchu,
- zmiany przeciążeniowe,
- uszkodzenia więzadeł, łąkotek i chrząstki,
- złamania i ich powikłania,
- uszkodzenia bioder, kolan, stawu skokowego i stopy.
Wskazania do konsultacji z ortopedą dziecięcym
Częstą przyczyną wizyty u ortopedy dziecięcego są wady wrodzone układu ruchu, a także powiązanych z nim układów krążenia oraz nerwowego. Do takiego specjalisty należy zgłosić się m.in. w przypadku zmiany sposobu chodu dziecka oraz koślawych kolan lub kostek. Interwencji ortopedycznej może wymagać także nierówne ścieranie się podeszew butów, bóle kręgosłupa oraz jego widoczne skręcenia, bóle i opuchlizna stawów, bóle mięśni i ścięgien, stany po urazach nagłych, takich jak np. złamania, czy nieprawidłowości w budowie kończyn górnych lub dolnych.
Wskazania do wizyty u ortopedy dziecięcego:
- zmiana sposobu chodu,
- bóle kręgosłupa,
- widoczne skrzywienia kręgosłupa,
- nieprawidłowości w budowie kończyn górnych lub dolnych,
- bóle i opuchlizna stawów,
- koślawe kolana lub kostki,
- nierówne ścieranie się podeszew butów,
- bóle mięśni i ścięgien,
- stany po urazach nagłych (skręcenia, złamania, stłuczenia, zwichnięcia).
Czego oczekiwać na wizycie?
Wizyta u ortopedy dziecięcego polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego z pacjentem lub jego opiekunem. Lekarz pyta wówczas o występujące objawy, przebyte choroby, urazy oraz styl życia dziecka. W ramach wizyty wykonywane jest zwykle standardowe badanie przedmiotowe i testy funkcjonalne. By jednak możliwe było postawienie diagnozy, niezbędne okazuje się zazwyczaj wykonanie badań obrazowych: USG, RTG, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Podczas wizyty możliwe jest założenie lub zdjęcie opatrunku oraz iniekcja dostawowa środka przeciwbólowego.
Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie?
Jeżeli poszukujesz dobrego ortopedy od ręki, który przyjmuje pacjentów w ramach NFZ, potrzebujesz skierowania. Wyda Ci je lekarz podstawowej opieki medycznej lub dowolny specjalista, który uzna daną wizytę za potrzebną. Możesz też zdecydować się na wizytę prywatną, na którą nie jest wymagane uzyskanie skierowania.
Ile kosztuje wizyta u ortopedy?
Koszt wizyty w poradni ortopedycznej czy poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej rozpoczyna się od ok. 200 zł za konsultację. Cena zależy w szczególności od miejscowości, w której świadczone są wybrane usługi medyczne oraz zakres badania – pacjenci mogą skorzystać m.in. z konsultacji ortopedycznej z USG.