Do złamania kości promienistej dochodzi najczęściej podczas upadku, przy którym upadający podpiera się ręką. Uraz ten zdarza się zazwyczaj wśród osób starszych i jest najczęstszym ze złamań kończyny górnej. Złamanie takie nierzadko trzeba nastawić operacyjnie z wykorzystaniem stabilizacji wewnętrznej. Polskie szpitale oferują ten typ operacji z wykorzystaniem nowoczesnych zespoleń i stabilizacji, dzięki którym efekty zabiegów ortopedycznych są trwałe.
Zabiegi nastawienia złamania kości przedramienia w polskich szpitalach
Otwarte nastawienie złamania kości przedramienia to zabieg operacyjny, oferowany przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach. Zabiegi takie wykonywane są tutaj na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym z wykorzystaniem wewnętrznej stabilizacji kości i przeprowadzane również w przypadku złamania kości piszczelowej / strzałkowej, ramiennej oraz obojczyka i paliczków ręki. W szpitalu tym stosowane są także zamknięte nastawienia złamania. Oddział wyposażony jest w nowoczesne stabilizatory zewnętrzne Dynastab, Monotube i Ortofix, które dają możliwość leczenia złamań nie tylko otwartych, ale także wieloodłamowych i powikłanych uszkodzeniami tkanek miękkich.
Pacjentami ze złamaniem kości promienistej zajmuje się także, przyjmujący na terenie Warszawy, lek. med. Tomasz Poboży, ortopeda i traumatolog narządu ruchu (specjalizacja od 2007 roku). Przeprowadza on m.in. leczenie operacyjne złamania kości przedramienia. Uczestniczył w licznych kursach i szkoleniach z zakresu chirurgii ręki, m.in. ukończył kurs specjalizacyjny „Chirurgia ręki i chirurgia rekonstrukcyjna” (Poznań 2009). Oprócz operacyjnego leczenia złamań kości (z zastosowaniem płytek blokowanych) wykonuje również zamkniętą repozycję (z unieruchomieniem w opatrunku gipsowym) lub przezskórne ustabilizowanie złamania drutami wprowadzonymi pod kontrolą RTG oraz zespolenie złamania płytką i śrubami.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym, w zakresie leczenia operacyjnego złamań kości, m.in. ręki - kości przedramienia, wykorzystuje się metodę otwartego nastawienia z nowoczesnymi technikami zespalania kości gwoźdźmi śródszpikowymi lub płytkami kątowo-stabilnymi. Ponadto przeprowadzane są w placówce także operacje zespołu cieśni kanału nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego a także leczenie przykurczu Dupuytrena, palców trzaskających oraz ganglionów.