Kiedy do periodontologa?
Periodontolog to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w leczeniu rozmaitych chorób przyzębia oraz chorób dotyczących błon śluzowych jamy ustnej. W ramach swojej praktyki lekarskiej zajmuje się również zapobieganiem i diagnozowaniem wskazanych schorzeń. Do periodontologa należy więc udać się przede wszystkim wtedy, kiedy w obrębie przyzębia pojawią się jakiekolwiek niepojące zmiany.
Do tkanek, które składają się na przyzębie, należy dziąsło, ozębna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy. Zadaniem tkanek okołozębowych jest w szczególności zakotwienie zęba w zębodole. Odpowiadają one również za budowę łuków zębowych, a także odczuwanie dotyku, bólu oraz innej postaci dyskomfortu. Tkanki okołozębowe zapewniają również ochronę przed mikroorganizmami. Stanowią też zabezpieczenie przed rozwojem infekcji.
Do sytuacji, w których pomoc periodontologa okazuje się niezbędna, należy między innymi występowanie w jamie ustnej pacjenta narośli pod językiem, zmian na podniebieniu, narośli na dziąśle, zapalenia dziąseł czy zapalenia przyzębia, w przypadku którego wykonywany jest kiretaż. To właśnie periodontolog zajmuje się leczeniem paradontozy. Do chorób przyzębia zalicza się także periodontologiczne objawy chorób ogólnoustrojowych oraz chorób rozwojowych.
Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Przebieg leczenia periodontologicznego różni się w zależności od problemu, z którym boryka się dany pacjent. Nieco inaczej więc wygląda leczenie paradontozy niż na przykład zmian na podniebieniu. Wszelkie czynności terapeutyczne są jednak wykonywane w trzech podstawowych etapach. W pierwszej fazie następuje usunięcie patogenów jamy ustnej. W drugiej lekarz periodontolog zajmuje się zabiegami korekcyjnymi. W trzeciej natomiast realizowane są czynności podtrzymujące, pozabiegowe.
Niemniej pierwsza wizyta u periodontologa wygląda zazwyczaj tak samo. Podczas jej odbywania następuje rozpoznanie schorzenia oraz wykonanie podstawowych zabiegów periodontologicznych, których celem jest ogólna poprawa higieny w jamie ustnej pacjenta. Do czynności diagnostycznych realizowanych przez specjalistę w dziedzinie periodontologii należy:
- ocena stanu przyzębia,
- określenie miejsc, w których występuje krwawienie,
- ocena furkacji,
- ocena ruchomości zębów,
- ocena występowania recesji.
Ile kosztuje wizyta u periodontologa?
Koszt wizyty u periodontologa jest uzależniony od rozmaitych czynników. Zazwyczaj mieści się w graniach od 100 zł do 200 zł. Cena usługi jest uzależniona w szczególności od wybranego specjalisty, natomiast kluczowe znaczenie mają zabiegi, które zostaną wykonane w trakcie wizyty. W sytuacji, kiedy stan pacjenta nie ulega poprawie, periodontolog może zaproponować wdrożenie bardziej zaawansowanych sposobów leczenia, do których należy między innymi leczenie protetyczne.