Chirurgiczna korekta powiek dolnych jest wskazaniem w przypadku luźnej lub zwiotczałej skóry, która tworzy fałd i liczne zmarszczki, zdecydowanie pogarszając wygląd i nadając smutny wyraz twarzy, nierzadko postarzając wygląd. Inny problem stanowią depozyty tłuszczowe (tzw. worki) oraz cienie, które pogłębiają efekt zmęczenia.
Nowe spojrzenie
Worki tłuszczowe, które znajdują się pod oczami, a w zależności od potrzeb także niektóre części mięśnia okrężnego oka, usuniemy w Gabinecie Lekarskim lek. med. Bożeny Jaklik, specjalisty chirurga plastyka. Warunkiem zabiegu, jaki poprzedza konsultacja, są badania i testy niezbędne, by wykluczyć wszystkie możliwe przeciwwskazania do wykonania korekcji. Specjalistyczną praktykę lekarską lek. med. Jaklik prowadzi od 1996 r. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetcznej.
Na Oddziale Okulistyki Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Śląskiego UM w Katowicach, leczenie obejmuje dwa profile: leczenie chirurgiczne i zachowawcze. Oprócz operacji aparatu oka, wykonywana tu chirurgia powiek i oczodołu przewiduje zabiegi zarówno korekcji powieki dolnej, jak i górnej oraz usuwanie zmian łagodnych i guzów powiek oraz oczodołu z dostępu przedniego. Kierownikiem Odcinka jest lek. Jadwiga Pietrzycka, specjalista okulista. W ramach klinicznej działalności placówka świadczy usługi zarówno bezpłatnie jak i komercyjnie.
Ingerencja chirurgiczna w obszarze powiek może mieć wskazania zarówno zdrowotne, jak również estetyczne. Jak sugeruje lek. med. Arkadiusz Kuna z Kliniki Chirurgii Plastycznej, większość pacjentów stanowi grupa osób, u których problem z powiekami nie wynika tylko i wyłącznie z efektów starzenia, ale ma charakter genetyczny. Od biologicznych bowiem cech pacjenta, rodzaju skóry i trybu życia zależy skłonność do wiotczenia tkanek. Do zabiegu kwalifikują badania i wywiad, a procedura standardowo trwa od 1 godzimy do 2 i może być wykonywana w połączeniu z plastyką powiek górnych.
Zlokalizowana na Ligocie Euroklinika NZOZ istnieje tu od 1992 r. i jest komfortową oraz nowoczesną placówką, gdzie dolne powieki można operować na dwa dostępne sposoby: stosując cięcie 2mm pod rzęsami (ang. subciliar incision) lub konwencjonalnie – cięcie wykonane od spojówkowej strony powieki. Sposób dostępu jest podobny, jak przy plastyce powieki górnej, a celem zabiegu analogicznie jest usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Zabieg w warunkach sali operacyjnej wykonuje lek. med. Jerzy Wilgus, chirurg plastyczny.
Korekcja powiek, redukcja wytrzeszczu gałek ocznych to oferta Centrum Chirurgii Plastycznej, gdzie zabieg korekcji powiek dolnych polega na wycięciu nadmiaru skóry powieki w kształcie osełki. Cięcie prowadzi się pod rzęsami, redukując również przepuklinę tłuszczyku okołogałkowego, a ranę zamyka się delikatnymi szwami. Jak podkreśla lek. med. Zbigniew Mazan, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu jest dobry stan zdrowia pacjenta, a podstawowymi przeciwwskazaniami są m.in.: skazy naczyniowe i zaburzenia krzepliwości, a także nieuregulowane nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.
Zabiegi onkologiczne i rekonstrukcyjne w ramach indywidualnej specjalistycznej prywatnej praktyki lekarskiej, jaką prowadzi od 2007 r., wykonuje lek. med. Aleksandra Wolnicka, specjalista chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Ofertę w zakresie powiek stanowi korekcja wad wrodzonych powiek i korekcja tzw. opadającej powieki. Cennik ponadto obejmuje wycięcie nowotworu powieki (plastyka płatowa) oraz rekonstrukcję worka spojówkowego przeszczepem skóry. Wszystkie operacje wykonywane są w Szpitalu Tommed, konsultacje lek. med. Wolnicka świadczy natomiast w Klinice Nałęcz oraz w Gabinecie Dermavip na Ligocie.