Chirurgia bariatryczna to obecnie jedyna skuteczna metoda leczenia zaawansowanej otyłości i jej powikłań. Jedną z jej technik jest minimalnie inwazyjna – plikacja żołądka, która polega na zagłębieniu ściany większej części żołądka, zwanej dnem i krzywizną większą, do wnętrza żołądka przy pomocy szwów. W konsekwencji jego pojemność ulega zmniejszeniu o około 80%, a rezultatem zabiegu jest utrata 70% masy ciała w ciągu roku.
Leczenie otyłości w polskich klinikach
Plikacja żołądka (Gastric Plication), jak wyjaśniają specjaliści Kliniki Chirurgii Mazan w Katowicach, jest stosunkowo nową procedurą, stąd traktowana jest jako metoda eksperymentalna. Wykonywana w znieczuleniu ogólnym, techniką laparoskopową, polega na obszyciu żołądka wzdłuż jego krzywizny wielkiej i zmniejszeniu jego objętości za pomocą szwów. Zaletą metody jest jej odwracalność oraz małoinwazyjność – nie wymaga wycięcia części żołądka. Zabiegi przeprowadza chirurg, dr n. med. Grzegorz Kowalski, który specjalizuje się w procedurach laparoskopowych z zakresu chirurgii ogólnej i bariatrii.
Leczenie otyłości metodami chirurgicznymi jest najbardziej skuteczną metodą leczenia skrajnej otyłości. Większy i dłużej utrzymujący się spadek masy ciała jest stałym efektem tego rodzaju procedur w porównaniu do metod zachowawczych lub farmakologicznych. Również w Katowicach, operacje z zakresu chirurgii metabolicznej i bariatrycznej, w tym plikacji (zdwojenia) dna i krzywizny większej żołądka realizuje Okręgowy Szpital Kolejowy z Pododdziałem Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej. Zabieg plikacji jest refundowany przez NFZ i wymaga specjalnej zgody pacjenta.
W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na leczenie operacyjne otyłości olbrzymiej w Polsce, w 2012 r. z inicjatywy specjalisty chirurgii ogólnej, dr n. med. Wiesława Pesty powstał Ośrodek Chirurgicznego Leczenia Otyłości i Chirurgii Metabolicznej przy Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej w Łęcznej. Placówka posiada certyfikat i rekomendację sekcji Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Operacje „zmniejszania żołądka” wykonywane są wysokozaawansowanymi technikami laparoskopowymi, a cały proces leczenia otyłości jest refundowany przez NFZ.
Skuteczność leczenia zachowawczego otyłości oceniana jest na 5%, podczas gdy wyniki chirurgii bariatrycznej kształtują się na poziomie 80% skuteczności. Rekomendowane przez Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej CMR w Bielsku – Białej chirurgiczne metody leczenia otyłości, obejmują nowoczesne operacje żołądka wykonywane zarówno klasycznie, jak i w sposób małoinwazyjny. W zakresie tych ostatnich przeprowadzane są w ośrodku m.in. operacje restrykcyjne do jakich zalicza się plikacja krzywizny większej żołądka. Ich celem jest ograniczenie możliwości spożywania pokarmów przez chorego, w wyniku chirurgicznego podzielenia żołądka.
Laparoskopową plikację żołądka wykonamy również w Centrum Bariatrii Chirurgii Laparoskopowej i Metabolicznej KCM Clinic w Jeleniej Górze, gdzie do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikowane są osoby o wskaźniku masy ciała BMI wyższym niż 40 kg/m2 lub 35 kg/m2, a którym nie pomagają klasyczne metody odchudzania. Dodatkowym wskazaniem są towarzyszące otyłości choroby, m.in. cukrzyca. Pozostałe metody leczenia otyłości w KCM to gastric bypass, rękawowe (mankietowe) wycięcie żołądka (Sleeve Gastrectomy) oraz regulowana opaska żołądkowa.
Otyłość to nie defekt estetyczny, ale ciężka choroba społeczna – mówi w wywiadzie dla Ekspressu Ilustrowanego chirurg, prof. dr. hab. n. med. Bogdan Modzelewski, Ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Gastroenterologicznej, Onkologicznej i Ogólnej Szpitala Barlickiego w Łodzi. Placówka realizuje chirurgiczne leczenie otyłości techniką laparoskopową, a oprócz regulowanej opaski czy mankietowej resekcji żołądka jest również plikacja żołądka – zabieg, który przeprowadza członek zespołu, dr n. med. Tomasz Szewczyk.