Leczenia zatok sposobem Proetza polega na płukaniu ich solą fizjologiczną, stanowiąc prostą i skuteczną technikę terapii przewlekłego, bakteryjnego zapalenie zatok, jak również sposób na zaawansowane polipy nosa i zatok, a skuteczność metody zwiększa uzupełnienie jej o podawanie celowanych leków pod kontrolą antybiogramu i cystogramu. Warunkiem powodzenia jest odpowiednia liczba płukań, dostosowana do indywidualnych potrzeb. Wielu specjalistów uważa metodę za realną alternatywę dla leczenia zabiegowego.
Małoinwazyjne leczenie zapalenia zatok metodą Proetza
Nowoczesne płukanie zatok metodą Proetza w niektórych gabinetach wypiera punkcję, czyli konwencjonalne płukanie zatok szczękowych. Technika Proetza pozwala natomiast na przepłukanie wszystkich zatok przynosowych dzięki zastosowaniu specjalnego aparatu i naprzemiennie wytwarzanemu podciśnieniu w układzie zatok, wypompowując przez nie oraz przez jamę nosową zalegającą wydzielinę. Bezbolesną, kilkuminutową procedurę wykonują lekarze Centrum Medycznego Argo w Łodzi w zakresie Laryngologii, a zabiegi przeprowadza dr n. med. Izabela Niedźwiecka, specjalista otolaryngolog.
Jak tłumaczy dr hab. med. Marek Modrzyński, specjalista laryngolog, specjalista alergolog, lekarz medycyny estetycznej, zalegająca w zatokach wydzielina jest często zakażona, stając się ogniskiem wielu infekcji bądź powikłaniem dla groźnych schorzeń, m. in. serca. W swojej praktyce laryngologicznej skupia się na małoinwazyjnych metodach i leczeniu zachowawczym, a ofertę w tym zakresie stanowi płukanie zatok przynosowych metodą Proetza, która pozwala wykonać bezbolesne płukanie równocześnie wszystkich zatok, a nie jak dotychczas tylko zatok szczękowych. Dr Modrzyński swoją Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską prowadzi w Grudziądzu.
Płukanie zatok i nosa solą fizjologiczną z dodatkiem leku obkurczającego błonę śluzową nosa jest praktyką stosowaną również w Lifemedica w Gdańsku w celu przepłukania wszystkich zatok przynosowych. Podstawowymi wskazaniami do wykonania płukania zatok metodą Proetza jest tu ostre i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, wyciek wydzieliny ropnej z nosa czy stwierdzony w wynikach badań obrazowych poziom ropy w zatoce przynosowej. Lekarz za pomocą ssaka medycznego i strzykawki Janeta jednocześnie wprowadza i wypompowuje płyn przez jamę nosową i zatoki. Zdaniem specjalistów nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości procedury.