Wędzidełko języka to włóknista tkanka, łącząca język z dnem jamy ustnej, widoczna przy otwartych ustach i podniesionym języku jako charakterystyczna „żyłka”. Zbyt napięte lub zbyt krótkie wędzidełko to problem przede wszystkim dzieci i niemowląt, który sprawia, że dziecko może utrwalić niewłaściwe wzorce ssania oraz przełykania pokarmu i śliny, co prowadzi do wad wymowy. Podcięcie chirurgiczne wędzidełka języka uwalnia język, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe rozwinięcie wszystkich jego funkcji. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, a przeprowadzić go może lekarz laryngolog. Usługę podcięcia wędzidełka języka często oferują gabinety dentystyczne, wtedy zabieg wykonuje lekarz stomatolog.
Gdzie w Lublinie można wykonać chirurgiczne podcięcie wędzidełka języka?
Problem z nadmiernie zgrubiałym, przerośniętym wędzidełkiem może rozwiązać zabieg chirurgicznego podcięcia, oferowany przez Centrum Stomatologii Kompleksowej i Implantologii Medicum Dent. Oprócz podcięcia wędzidełka języka, w Centrum można wykonać podcięcie wędzidełka wargi górnej i dolnej - zgrubiałe, zbyt krótkie lub przyrośnięte w niewłaściwym miejscu wędzidełko podwargowe może spowodować diastemę, stany zapalne jamy ustnej czy próchnicę . Oferta obejmuje również plastykę chirurgiczną wędzidełka warg i języka.
Na podcięcie chirurgiczne wędzidełka języka można umówić się także do Centrum Medycznego Sanitas. Jeżeli wędzidełko jest tylko lekko napięte i małym stopniu przeszkadza w prawidłowym przełykaniu i artykulacji, zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, Centrum oferuje również wykonanie tego zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Jest to konieczne w przypadku gdy przerost jest na tyle duży, że zabieg wymaga głębszej interwencji chirurgicznej. Po wycięciu wędzidełka i opanowaniu krwawienia zakładane są szwy rozpuszczalne. W obu sytuacjach pacjent może tego samego dnia wrócić do domu.
Lek. stom. Agnieszka Pawłowicz wykonuje zabiegi chirurgicznego podcięcia wędzidełka języka klasyczną metodą z wykorzystaniem skalpela lub techniką laserową, czemu służy nowoczesny laser stomatologiczny KaVo K-E-Y Laser 1242/1243. Urządzenie oddziałuje skupioną wiązką o małej mocy, odparowując i koagulując tkankę wędzidełka, bez naruszania otaczających je tkanek. Zabieg jest bezkrwawy i dobrze sprawdza się w przypadkach małego i średniego przerośnięcia wędzidełka języka. Dr Pawłowicz wykorzystuje możliwości operacyjne urządzenia dzięki seminarium w Ulm w Niemczech, o czym świadczy certyfikat „KaVo KEY Laser 3 Seminar”.