Wędzidełko podjęzykowe pełni bardzo ważną funkcję przy wymowie. Umożliwia poprawne wymawianie głosek tj. l, sz, cz, ż, dż oraz r. Zbyt krótkie wędzidełko może więc prowadzić do wad wymowy i wad zgryzu, dlatego ważna jest odpowiednia diagnoza lekarska, ćwiczenia a także zabieg jego podcięcia.
Poprawić wymowę
Do Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego dr Rosak w Dąbrowie Górniczej można przyjść na jeden z wybranych zabiegów chirurgii stomatologicznej, wśród których można wymienić zabieg laserowego podcięcia wędzidełka języka a także wędzidełka wargi górnej i dolnej. Ponadto z innych zabiegów chirurgicznych dentysta wykonuje tutaj także resekcje wierzchołków korzeni, usuwanie zębów czy podniesienie zatok szczękowych i chirurgiczne zamknięcie połączeń ustno-zatokowych. Zabiegi takie wykonuje dr n. med. Przemysław Rosak, specjalista protetyki stomatologicznej od 2012, który udziela się naukowo w swojej dziedzinie - wydał liczne publikacje naukowe oraz zdobywa dodatkowe umiejętności za granicą, na szkoleniach w Berlinie, Londynie czy Florencji.
Gabinet Stomatologiczny Clinident mieszczący się we Wrocławiu zapraszana m.in. za zabieg nacinania wędzidełka języka za pomocą lasera. Z innych zabiegów chirurgii stomatologicznej oferowane są tutaj ekstrakcje (usuniecie zęba i zęba zatrzymanego), resekcje (wierzchołka korzenia, hemisekcja, radektomia) oraz operacje torbieli, plastyka wyrostka zębodołowego czy plastyka połączenia ustno-zatokowego. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się lek. dent. Piotr Bilski, specjalista chirurgii stomatologicznej (I stopnia od 1999 roku), który doszkalał się na licznych kursach i sympozjach, i posiada z uczestnictwa w nich certyfikaty, np. z udziału w sympozjum "Forum dentysty - praktyka" w 2009 roku we Wrocławiu.
Centrum Stomatologii Adentis znajdujące się Warszawie oferuje pacjentom, ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym, zabieg plastyki laserowej, dzięki któremu wędzidełko zacznie poprawnie spełniać swoją funkcję. Lekarz podejmuje się tutaj także podcięcia wędzidełka wargi górnej i dolnej. Do takich zabiegów wykorzystywany jest tutaj także zimny nóż elektrochirurgiczny. Do zespołu specjalistów należy tutaj lek. dent. Małgorzata Spiżewska, specjalista chirurgii stomatologicznej I stopnia od 1998 roku, która dodatkowe umiejętności z periodontologii czy implantologii zdobywała na licznych kursach i sympozjach.
Na laserową frenulektomię zaprasza także Nowoczesna Przychodnia Specjalistyczna JMC Medycyna i Stomatologia mieszcząca się w Łodzi. Tutaj także z wykorzystaniem lasera stomatolog przeprowadza inne zabiegi: plastykę wędzidełka wargi, wycinanie patologicznych zmian na błonach śluzowych, wycinanie kaptura dziąsłowego znad wyrzynających się zębów mądrości czy odsłanianie implantów. Stomatologiem tym jest dr n. med. Jarosław Cynkier, specjalista stomatologii ogólnej (I stopnia od 1999 roku), który doświadczenie swoje zdobywał w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji Akademii Medycznej w Łodzi.
Smile Art Studio to gabinet stomatologii estetycznej znajdujący się w Radzyniu Podlaskim, gdzie z zakresu chirurgii stomatologicznej można poddać się zabiegowi podcięcia wędzidełka języka za pomocą nie tylko lasera, ale także przy wykorzystaniu metody tradycyjnej chirurgicznej. Dodatkowo lekarz wyleczy tutaj stany ostre ropni, stany utrudnionego wyrzynania się zębów ósmych czy dokona replantacji i szynowania zębów po urazie. Jednym z dentystów jest tutaj lek. dent. Wiktor Sidorowicz, stomatolog od 2011 roku. Swoje doświadczenie stomatologiczne zdobywał, pracując w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Lublinie oraz w Klinice Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
W Klinice Medical-Dent w Gliwicach można umówić się na przecięcie wędzidełka języka laserowo przy wykorzystaniu lasera diodowego Klarlite. Do innych zabiegów chirurgicznych należy tutaj: usuwanie zębów i torbieli, wycinanie zmian na błonie śluzowej, przeszczepy dziąsła a także podnoszenie zatoki szczękowej i nacinanie ropni. Takimi zabiegami zajmuje się dr n. med. Jadwiga Waśkowska, specjalista chirurgii stomatologicznej (I stopnia od 1990 i II stopnia od 1999 roku), swoje doświadczenie zdobywała w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu.